Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Analýza: Pohonné látky na Slovensky by mohli zdražieť o 1 cent

„Priemerné ceny pohonných látok na Slovensku naďalej rastú. Benzín zdražel o 0,002 eura na 1,219 eura za liter. Cena nafty sa zvýšila o 0,023 eura na 1,035 eura za liter,“ priblížil ekonóm spoločnosti Boris Tomčiak. Vychádzal pritom z údajov Európskej komisie.

V porovnaní s okolitými štátmi sú slovenské ceny benzínu pomerne vysoké. „Nafta je porovnateľne drahá oproti susedným krajinám,“ doplnil Tomčiak. Lacnejší benzín ako Slováci tankujú motoristi v Česku, Rakúsku, Poľsku alebo v Maďarsku. Naopak, drahší je benzín v Taliansku či Nemecku. Lacnejšia nafta ako na čerpacích staniciach na Slovensku je tiež v Česku, ale aj v Poľsku, drahšia je opäť v Taliansku.

Cena čierneho zlata totiž na svetových trhoch rastie. Cena ropy Brent dnes zdražela o 25 centov na 49,22 USD (43,47 eura) za barel (159 litrov). „Zdražovanie je spôsobené predovšetkým výpadkami v produkcii. Ťažba bola výrazne obmedzená v Kanade v dôsledku požiarov. Kanadské ropné spoločnosti však už oznámili, že v najbližších dňoch bude prevádzka obnovená,“ priblížil Tomčiak s tým, že momentálne majú na trh silný vplyv aj informácie o nízkej ťažbe v Nigérii. „Útoky militantov tu spôsobili prepad produkcie až o 600.000 barelov na 1,4 milióna barelov ropy denne, najnižšiu úroveň za posledných 20 rokov,“ vyčíslil Tomčiak.

Medzinárodná energetická agentúra uviedla, že prebytok ropy v tomto roku bude menší oproti pôvodným predpokladom. Dôvodom je predovšetkým pokles ťažby mimo OPEC.

Spotreba ropy pritom vo svete rastie. Ako ďalej uviedol Tomčiak, Ministerstvo energetiky USA zverejnilo správu, že v apríli sa spotreba pohonných látok v krajine zvýšila medziročne o 5,6 % na 9,4 milióna barelov ropy denne.

Čína uviedla, že v apríli sa jej dovoz ropy zvýšil medzimesačne o 3,2 % na takmer rekordných 7,96 milióna barelov denne. „Využitie kapacít nezávislých čínskych rafinérií vzrástlo na rekordných 53,02 %, čo je spôsobené vysokým dopytom po benzíne a nafte,“ uviedol Tomčiak.

Venezuelská produkcia ropy klesá podľa Tomčiaka v dôsledku ekonomických problémov krajiny. V prvých troch mesiacoch roka dodala na trhy 2,59 milióna barelov ropy denne, čo je o 188.000 menej oproti roku 2015. „Taktiež klesá produkcia ropy v Číne,“ dodal Tomčiak.

(1 EUR = 1,1324 USD)

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.