Analytik: Na trhu je dostatok ropy, cena bude klesať
Severomorská ľahká ropa Brent včera zostúpila pod hranicu 104 dolárov za barel. V dôsledku rastúcej ťažby v USA i na Blízkom východe je dnes na medzinárodných trhoch dostatok ropy. Cenový vývoj ovplyvňuje tiež silný kurz amerického dolára, ktorý oslabuje cenu komodít, pretože zdražuje investorom nákupy v iných menách než v americkej. Ukazuje sa, že na trh s ropu silne pôsobí aj uvoľňujúce sa napätie medzi Washingtonom a Teheránom, ktoré vedie k postupné poklesu tzv. geopolitického prémia v cene ropy.
Zbližovanie USA s Iránom
Diplomatické rokovania by teoreticky mohli vyústiť do zrušenia sankcií na vývoz iránskej ropy. Teherán by v takom prípade okamžite uvoľnil veľkú časť svojich súčasných rezerv, myslí si Milan Hudák. Ponuka na ropnom trhu by sa tak opäť zvýšila. „V budúcnosti by Irán mohol zvýšiť svoju produkciu minimálne o ďalších 1 až 1,5 mil. barelov za deň,“ doplnil expert Virtuse Energy. Svetové mocnosti včera začali ďalšie kolo rokovaní s cieľom dosiahnuť dohodu o spornom jadrovom programe Iránu. Obidve strany varovali, že prielom v rozhovoroch zďaleka nie je istý, rokovania sa ale niesli v mierne optimistickom duchu.
Hrozba vojenskej intervencie v Sýrii, ako aj udalosti v Líbyi a Egypte spôsobili v uplynulých mesiacoch špekulatívny rast ropných cien. V Líbyi došlo k najväčšiemu výpadku produkcie a exportu od roku 2011. Obavy z diania na Blízkom východe sa preto museli kompenzovať produkciou z ostatných regiónov, predovšetkým v USA, Kanady, Kazachstanu, Rusku či Iraku. Severomorská ropa Brent reaguje na regionálne problémy Blízkeho východu veľmi citlivo, upozorňuje Hudák. „Ropa v Líbyi, podobne ako aj v Nigérii je kvalitnejšia a viac naviazaná na rafinérie v EÚ,“ doplnil.
Vplyv bridlicovej revolúcie
Americká ľahká ropu WTI sa včera obchodovala na burze v New Yorku za 94,26 dolárov za barel. Jej cenový vývoj ovplyvňuje predovšetkým rast ťažby v USA, ktorá je z veľkej časti dôsledkom tzv. bridlicovej revolúcie. Keďže zásoby ropy v USA sa zväčšujú, import ropy do Severnej Ameriky celkom prirodzene klesá. „Import od začiatku roku 2012 klesol z 9,9 mil. barelov za deň na 7,2 mil. barelov,“ doplnil Hudák s tým, že reakciou trhu bol pokles cien. Americkú ropu ovplyvňujú aj ďalšie ukazovatele, napríklad nezamestnanosť. Investori čakajú na dnešnú správu o vývoji na americkom pracovnom trhu. Z nej by mohli odhadnúť, kedy začne americká centrálna banka s obmedzovaním svojej uvoľnenej menovej politiky. USA sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete. Americké štatistiky majú preto pri prognózach ďalšieho vývoja dôležitý význam.
V najbližších mesiacoch bude dopyt po rope nižší, ako sa pôvodne očakávalo. Podľa Hudáka to naznačujú aj makroekonomické ukazovatele z Číny, USA a EÚ. Navyše, vyžitie rafinérií v mesiacoch september a október je už tradične o niečo nižšie v dôsledku údržby a iných prevádzkových faktorov. „Počas minulého týždňa bola utilizácia rafinérií v USA o 0,5 % nižšia, teda na úrovni 86,8 %. Ešte koncom leta sa pohybovala na úrovni 90 až 92 %,“ doplnil Hudák.
So znižovaním cien ropy v strednodobom horizonte počítajú podľa Hudáka aj samotní aktéri trhu. Potvrdzuje to aj aktuálny vývoj makroekonomických ukazovateľov. Do roku 2020 budú podľa neho vyspelé ekonomiky rásť len veľmi mierne. Ich relatívne stabilizovanú spotrebu by mal vyvažovať dopyt rozvíjajúcich sa trhov. V praxi tak bude dopyt po rope mierne rásť, zatiaľ čo produkcia by sa mala postupne zvýšiť vďaka novým investíciám do komplexnejších ropných polí alebo rozvoja off-shore ťažby v hlbších morských vodách. „Produkcia ropy z nových zdrojov bude reflektovať vývoj cien. Fixne náklady na ťažbu sa v posledných rokoch zvýšili. Ťažba tzv. bridlicovej ropy vyžaduje cca. 50-70 dolárov za barel pri súčasných podmienkach, pričom napríklad náklady na ťažba kanadskej ropy sú približne 90-100 dolárov za barel,“ uviedol.
Psychologická hranica – sto dolárov za barel
Aktuálny rok bude už tretím po sebe, kedy sa priemerná ročná cena Brentu bude pohybovať okolo 110 dolárov za barel. Rast ropnej produkcie v strednodobom horizonte by ale mohol spôsobiť, že cena ropy sa dostane pod psychologickú hranicu sto dolárov. Saudská Arábia sa o to v tomto roku už viackrát neúspešne pokúšala. Cenu ropy drží podľa Hudáka aj kvantitatívne uvoľňovanie, ktoré sa bude v roku 2014 postupne znižovať. „Domnievam sa, že z čisto strategického pohľadu umožní Saudská Arábia pokles cien pod 100 dolárov. Najmä v súvislosti s možným konkurenčným bojom o Ázijské trhy s Iránom, eventuálne Irakom. Uvidíme, ako sa k tomu postaví druhý najväčší globálny exportér ropy. Zatiaľ sa mu úroveň 100 dolárov za barel darí udržať,“ uzavrel.
© energia.sk
Foto: TASR/AP Photo/Hasan Jamali