Energetická služba pomôže mierne znížiť ceny energií
Zákon o energetickej efektívnosti podľa Šimona dáva možnosť mnohých nových prístupov k energetickej efektívnosti. Jedným z nich je ďalšia podpora energetických auditov. Prináša aj tzv. energetickú službu, vďaka ktorej sa môžu energetické zariadenia výrazným spôsobom inovovať cez istú formu lízingu, ktorý im zabezpečí dodávateľ technológie.
„Ten im dodá nielen technológiu ako takú, ale celú službu zabezpečenia efektívnej prevádzky počas životnosti energetického zariadenia. Zariadenie sa nebude teda splácať priamo peniazmi, ale ušetrenými prostriedkami z ušetrených energií,“ vysvetlil.
Inštitút energetickej služby v krátkodobom pohľade podľa neho úspory neprinesie, ale určite ich prinesie v strednodobom horizonte. „V horizonte troch, piatich až desiatich rokov určite povedie k trochu lacnejším energiám. Čo je však dôležitejšie, povedie k novším technológiám, pretože mnohé energetické podniky a mnohé energetické zdroje sú na hrane životnosti. Ich produkcia je často alebo drahá, alebo neefektívna,“ podčiarkol.
Energetická služba by tak podľa Šimona mala zabezpečiť udržanie súčasných cien energií, nie spôsobiť ich zvýšenie. „Práve naopak, v budúcnosti by malo prísť k zlacňovaniu energií z dôvodu ich efektívnejšie využívania,“ dodal.
Zákon číslo 321 z roku 2014 o energetickej efektívnosti je platný od 28. novembra tohto roku a účinný od 1. decembra 2014. Do slovenskej legislatívy implementuje európsku smernicu o energetickej efektívnosti číslo 2012/27/EÚ.
Copyright © TASR 2014