Analytik: Dodatočné zdanenia neprispievaju k rozvoju trhu, ani energetického
Major požaduje jednorazovú daň na nadmerné zisky energetických firiem. Z nej by sa financovala podpora pre milióny ľudí, ktorí sa v zime budú musieť rozhodovať medzi jedlom a kúrením. Podľa bývalého lídra britských konzervatívcov je neprijateľné, aby chudobní ľudia museli voliť medzi jedlom a kúrením. Zisky energetických firiem sú podľa neho neospravedlniteľné a neakceptovateľné.
Veľká Británia je podľa Hudeca krajinou v EÚ, ktorá mala už pred prijatím 3. energetického balíčka EÚ veľmi podrobne rozpracovanú tému energetickej chudoby (tzv. fuel poverty). Súčasne táto krajina dosahuje v tejto oblasti najlepšie výsledky, a to nástrojmi, ktoré sú v súlade s trhom. „Napríklad v minulosti energetický regulátor Ofgem prikázal dodávateľom energií optimalizovať odberové tarify pre domácnosti tak, aby daná domácnosť platila za rovnaký odber u rovnakého dodávateľa v konečnom dôsledku menej, ak pre to existuje zmenou odberovej tarify priestor,“ konštatoval Hudec.
„Veľká Británia je tiež krajinou, kde najmä v budovách (obytných priestoroch bežných domácností) existuje veľký potenciál na zvýšenie energetickej efektívnosti, čo môže viesť v konečnom dôsledku k zníženiu celkového energetického účtu,“ zdôraznil.
„A či by takéto opatrenie bolo vhodné pre Slovensko? Nesystematické daňové zásahy nie sú vhodné pre žiaden trh. Ak regulačný orgán v ktorejkoľvek krajine EÚ zistí, že celková ziskovosť odvetvia ako takého je neúmerne vysoká – napríklad benchmarkom voči susedným krajinám, vo vzťahu ku kritériám energetickej chudoby a podobne, tak má nástroje, aby situáciu korigoval,“ dodal Hudec.
Jal lom ed
Copyright © TASR 2013