Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lng terminal
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ wirralwater (licencia Creative Commons)
11. marca 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Americký LNG vo východnej Európe? Vidina naberá reálnejšie kontúry

Pobrežie Baltského mora sa pomaly ale isto stáva perspektívnym regiónom pre dodávky skvapalneného plynu. Projekty terminálov LNG v krajinách dosiaľ výlučne závislých na dovoze plynu z Ruska prostredníctvom potrubí ešte z čias existencie tzv. Východného bloku, sa stávajú skutočnosťou. V decembri minulého roka sa spustila prevádzka LNG terminálu v litovskej Klaipede, pričom Vilnius zvažuje aj ďalšie projekty.

Vo výstavbe je tiež poľský terminál Świnoujście. Jeho dokončenie bolo naplánované v minulom roku. Podľa informácií agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na slová štátneho tajomníka poľského ministerstva financií Zdzislawa Gawlika by mal začať fungovať tento rok v júni alebo júli.

Poľsko sa obdobne ako Litva rozhodlo vybudovať terminál, aby diverzifikovalo zdroje dodávok plynu. Stavať sa začal v roku 2011 a pôvodne ho mali lode zásobovať skvapalneným plynom od polovice minulého roka. Terminál, ktorého výstavba si vyžiada investíciu vo výške asi 3 miliárd zlotých (zhruba 730 mil. eur) má mať ročnú kapacitu 5 miliárd m3. Ročná spotreba plynu Poľska pritom činí asi 16 miliárd m3.

Obchodníci vnímajú potenciál EÚ

Vďaka poklesu spotových cien LNG v Ázii za posledný rok, záujmu európskych krajín rozšíriť portfólio svojich dodávateľov energie a tiež rozbiehajúcemu sa  budovaniu nových terminálov aj na východe Európy, sa Európa stáva pre globálnych exportérov LNG v posledných mesiacoch predsa len zaujímavejšou destináciou.

Litovský terminál s názvom Nezávislosť je zásobovaný primárne nórskym Statoilom. Štátna firma Litgas má však uzavretých 16 nezáväzných dohôd s rôznymi shippermi o nákupe plynu na spotovom trhu. Koncom februára tiež podpísala zmluvu o nákupe skvapalneného plynu s americkou spoločnosťou Cheniere. Tá získala v roku 2012 od Washingtonu ako prvá povolenie na export LNG.

Náklad LNG z projektu Sabine Pass v štáte Louisiana by sa mohol začať vyvážať koncom tohto roka. Americká firma na druhú stranu podpísala obdobné dlhodobé kontrakty aj s inými potenciálnymi odberateľmi, napr. z Južnej Kórey, s francúzskym Totalom či britskou Centricou. Litovský minister zahraničia ale verí, že do ich terminálu by sa mohol dostať americký plyn začiatkom budúceho roka.

USA ako seriózny vývozca LNG?

Americký Úrad pre energetické informácia (EIA) včera zvýšil odhad ťažby ropy a plynu v USA pre tento rok. V prípade ropy by mala ťažba dosiahnuť úroveň 9,35 milióna barelov denne. Ťažba zemného plynu by sa mala zvýšiť o 5 percent a dosiahnuť nový rekord. Vo februárov prognóze pritom EIA počítala s tohtoročným rastom o 3,8 %.

Príčinou rastu ťažby má byť najmä zvýšenie jej efektívnosti a vyššia produkcia, a to aj napriek klesajúcim cenám ropy na globálnom trhu v priebehu posledných mesiacov a obmedzovaniu výdavkov ťažobných firiem.

Americké spoločnosti zatiaľ nemôžu voľne vyvážať LNG do krajín, s ktorými nemá USA podpísanú dohodu o voľnom obchode. Americké ministerstvo energetiky a federálny regulačný úrad ale môžu požiadať o špeciálne povolenie. To sa zatiaľ podarilo získať necelej desiatke projektov vývozných terminálov.

„Teraz sú pre nás najviac vzrušujúcimi nákupcami európske spoločnosti,“ citovala agentúra Reuters Viveka Chandru, šéfa spoločnosti Texas LNG. Ten potvrdil, že vzhľadom na zmeny na energetických trhoch v Ázii, sa nadšenie exportérov LNG pre tamojší trh zmiernil.

Prerozdelenie záujmu na trhu

Najväčším svetovým exportérom plynu je Rusko. Pokiaľ ide o LNG trh, v popredí sa držia Katar, Malajzia a Austrália. Podľa februárovej analýzy BP Energy Outlook 2035 bude svetový obchod s LNG rásť. Za dve desaťročia by sa mohol dopyt po LNG vyšplhať na úroveň 2,27 miliardy m3 denne.

Jedným z opatrení, ktoré navrhla Európska komisia v rámci nového konceptu Energetickej únie je aj asertívne presadzovanie silných energetických kapitol v rámci prebiehajúcich rokovaní o obchodnom partnerstve s USA či Kanadou i odstránenie prekážok pre dovoz LNG z USA a od ostatných producentov.

Ak teda dôjde k zlepšeniu podmienok pre dovoz LNG do Európy, z ekonomického i geopolitického hľadiska, skvapalnený plyn by sa postupne mohol udomácniť aj na širšom európskom trhu plynu. Po vybudovaní severojužných prepojení plynárenských sietí by mohol byť jednou z alternatív voči tradičným dodávkam potrubiami aj v krajinách strednej Európy. Popri otázke energetickej bezpečnosti ale kľúčovou témou zostanú náklady pri dovoze plynu či už potrubiami alebo loďami.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.