Alternatívne palivá – od syntetiky po prírodu
Nemecká start-up firma Sunfire spustila minulý týždeň výrobu syntetického paliva, od ktorého si sľubuje, že dokáže čiastočne alebo úplne nahradiť ropu. Využíva pritom technológiu premeny elektriny na tekutinu (power-to-liquids).
Firma zatiaľ palivo vyrábala laboratórne len v zanedbateľnom objeme, teraz spustila do prevádzky pilotné zariadenie a chce ho vyrábať priemyselným spôsobom. S pomocou elektriny z obnoviteľných zdrojov premieňa zariadenie vodu a CO2 na umelé palivo v troch krokoch, celková efektívnosť systému je asi 70 %.
Palivo by sa mohlo použiť v čistej forme alebo ako prídavok v kombinácii s konvenčnými palivami, obdobne ako sa dnes primiešavajú biozložky do benzínu či nafty.
Hlavným problémom v súčasnosti zostáva vysoká cena oproti lacnému čiernemu zlatu, avšak záujem už vraj prejavili firmy Audi aj Lufthansa. Náklady na pilotné zariadenie sa vyšplhali na sedemciferné číslo. Vyrobiť by malo asi 1 barel paliva denne, s komerčnou prevádzkou sa počíta od roku 2016.
Primiešanie syntetického paliva vyrobeného zo zemného plynu (gas-to-liquids) do kerozínu už od roku 2008 v praxi testujú viaceré letecké spoločnosti v lietadlách Airbus i Boeing.
Bio-bus na ľudský pohon
Ak aj vďaka syntetickému palivu pasažieri priletia do Bristolu, od stredy môžu vo svojej enviro-ceste do historického mesta Bath pokračovať vďaka novému bio-autobusu, ktorý jazdí na biometán z „nejedlého potravinového odpadu“. Vyslúžil si už ľudové pomenovanie „poo-bus“.
Plyn vyrába firma GENeco v miestnej čistiarni odpadových vôd z ľudského odpadu a potravinového odpadu vyseparovaného od domácností, obchodov a výrobcov potravín.
„Vozidlá na plyn zohrajú významnú rolu pri zlepšovaní kvality ovzdušia v britských mestách, ale bio-bus ide ešte ďalej a poháňajú ho v skutočnosti ľudia žijúci v okolí,“ uviedol riaditeľ firmy Mohammed Saddiq.
Autobus má dojazd 300 km na plnú nádrž. Okrem MHD sa biometán z čistiarne dodáva aj do národnej plynárenskej prepravnej siete.
Inovatívny pohon si môže získať ešte väčšiu pozornosť na pozadí ocenenia Európske hlavné zelené mesto, ktorého držiteľom je pre budúci rok práve Bristol.
© energia.sk, Obrázky: Sunfire, GENeco