Aký nebezpečný je japonský únik rádioaktívnej vody?
Pri nádrži s kontaminovanou vodou namerali v stredu (4.9.2013) hodnotu žiarenia 2.200 milisievertov. Radiácia v blízkosti jednej z nádrží s kontaminovanou vodou v japonskej elektrárni Fukušima je tak 20-násobne vyššia, než sa predpokladalo.
Nádrže sú umiestnené na kopci nad Tichým oceánom pri jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú zničila vlna cunami vyvolaná silným zemetrasením 11. marca 2011. Cunami spôsobila najhoršiu jadrovú katastrofu od Černobyľu; radiácia zamorila vzduch, more i potraviny a vyžiadala si evakuáciu 160.000 obyvateľov tejto oblasti ležiace severne od Tokia.
Úrad pre dohľad nad jadrovou energiou (NRA) minulý týždeň zvýšil stupeň závažnosti úniku vysoko rádioaktívnej vody z jednej z nádrží z pôvodného prvého stupňa, ktorý označuje obyčajnú anomáliu, na tretí stupeň, ktorý na medzinárodnej stupnici jadrových udalostí znamená „vážny incident“.
1. Koľko kontaminovanej vody denne uniká do mora?
Odborníci odhadujú na najmenej 300 ton denne. A to je podľa nich len jeden z dvoch hlavných zdrojov: z podzemnej vody, ktorá preteká kontaminovanými údržbárskymi tunely a dierami v elektrárni. Predpokladá sa, že voda s oveľa vyšším množstvom radiácie uniká prasklinami v základoch poškodených jadrových reaktorov a ich turbín a pomaly sa dostáva cez pôdu do mora. Koľko presne jej môže byť však nie je známe. Prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť Tokyo Electric Power Co. (Tepco) dokonca uvádza, že neexistujú jednoznačné dôkazy akéhokoľvek úniku. Samotnú skutočnosť, že to môže byť ale pravda nepopiera.
2. Denný únik je podľa odhadov 300 ton. Aké veľké je nebezpečenstvo?
Hlavné zdravotné riziko predstavuje vplyv kontaminovej vody na ryby žijúce neďaleko jadrovej elektrárne. Vedci boli dlho presvedčení, že sa kontaminovaná voda dostáva do oceánu, čo čiastočne potvrdzovalo neustále vysoké množstvo rádioaktívneho cézia v rybách žijúcich na dne mora. Je potrebné sledovať aj nárast množstva stroncia – 90 a trícia. Zvlášť stroncium sa ukladá v rybích kostiach a vydrží dlhšie než cézium v rybách i ľuďoch , ktorí ich zjedia. Rybársky priemysel okolo Fukušimy v súčasnosti pozastavili.
3. Prečo uniká toľko rádioaktívnej vody?
Tristo ton denne je súčasťou podzemnej vody, ktorá steká z okolitých hôr a cez komplex jadrovej elektrárne sa dostáva do mora. Okrem toho je denne do elektrárne pumpovaných 400 ton chladiacej vody, aby nedochádzalo k prehriatiu zvyšného jadrového paliva, a táto voda presakuje do základov a pivníc. Odtiaľ je síce neustále odčerpávaná, ale časť z nej uniká prasklinami. Polovica vyčerpanej vody sa znovu používa na chladenie reaktorov a zvyšok sa ukladá v nádržiach.
4. Čo s únikmi z nádrže?
V elektrárni považujú tieto úniky za zatiaľ menší problém, ale panujú obavy z rozšírenia. Všetka voda v nádržiach sa spracováva, aby sa odstránilo cézium, čo je jeden z najnebezpečnejších rádioaktívnych prvkov. Elektráreň má viac ako tisíc nádrží zadržujúcich 335.000 ton kontaminovanej vody a Tepco plánuje zvýšiť kapacitu až na 800.000 ton počas nasledujúcich troch rokov.
5. Ako skončí Fukušima?
Najrealistickejší riešením je čistenie vodu na bezpečnú úroveň a jej vypúšťanie do mora. Čistiacia vodná jednotka, ktorá toto mala robiť, zlyhala pri testovacej prevádzke. Momentálne je v oprave. Vláda plánuje v priebehu nasledujúcich dvoch rokov financovať vývoj vylepšenej jednotky. Vzhľadom na to, že neexistuje technológia, ktorá by odstránila trícium, riziko i jeho intenzita môže stúpať.
(c) ČTK, energia.sk