Ako z neočakávaných situácií urobiť plánované
Keď sa večer pri pive sťažuje kamarát kamarátovi, ako zas musel neočakávane nadčasovať, pretože sa čosi vo firme pokazilo, pričom sa to nestalo po prvý raz, nehovorí to nič dobré o manažmente firmy, v ktorej pracuje. Pravda, náhody a neočakávané situácie zvyčajne človek nedokáže rozpoznať vopred, no nemusí to tak byť vždy. Sú veci, ktoré sa predvídať dajú, vrátane toho, že sa niečo pokazí.
Nečakané starosti
Vo firme, ktorá má veľa budov, rozličného vybavenia, strojov, IT zariadení, o ktoré sa treba starať, môže každý neočakávaný výpadok spôsobiť niekoľko vecí. Jednak si vyžiada okamžitý zásah, čo vedie k nasadeniu ľudí, ktorí mali robiť v danej chvíli niečo iné. A to „niečo iné“ stojí.
Čo je dôležitejšie, takáto situácia môže mať okamžitý vplyv na biznis. Porucha môže ohroziť environmentálne štandardy, ktoré firma musí dodržiavať, alebo zdravotné nariadenia, na ktoré musí dbať pri zamestnávaní ľudí. Odkladanie alebo zdĺhavé riešenie problému často prináša zbytočne veľa napätia, možných sankcií od úradov, poškodenie imidžu firmy, nehovoriac o environmentálnych škodách a tobôž o ohrození zdravia ľudí.
Netreba zachádzať k extrémnym scenárom. Stačí si predstaviť, že vypadne naraz viacero vozov z autoparku firmy, ktorá je závislá na doprave. Ako týmto veciam predchádzať? Práve pre tieto prípady vznikli softvérové nástroje Enterprise Asset Management, alebo manažmentu podnikového majetku. Manažérom nepomáhajú len získať prehľad o tom, čo firma vlastní, aký je životný cyklus daného výrobku, služby alebo hnuteľného či nehnuteľného majetku, ale predovšetkým naplánovať nutnú údržbu. Lebo bez nej rastie riziko, dané zariadenie zlyhá alebo bude mať poruchu.
Merateľné prínosy
V jednej prípadovej štúdii, ktorá skúmala dosah zavedenia nástrojov asset manažmentu vo firme, istá potravinárska firma z rebríčka Fortune 500 konštatovala, že produktivita práce jej zamestnancov sa zvýšila o 15 až 20 percent. Práve preto, že sa nemuseli riešiť neočakávané udalosti a mnohé z nich sa dali predvídať. Životnosť vybavenia a majetku, ktorý firma cez softvér spravovala, sa zvýšila o päť až desať percent.
Podobné čísla udávajú aj ďalšie firmy, ktoré zhodne nachádzajú pozitíva vo vyššej produktivite práce aj v predĺžení doby funkčnosti používaných služieb a produktov. Investície do nástrojov asset manažmentu sa im rýchlo vracajú – v priebehu šiestich mesiacov až poldruha roka. Záleží od veľkosti majetku firmy, ale tiež od toho, akým spôsobom a ako efektívne bol spravovaný pred zavedením systému.
Pomoc pre manažérov
Nástroje asset manažmentu, akým je Maximo Enterprise Asset Management od IBM, nielenže predlžujú životnosť daného majetku, ale zlepšujú aj vyhodnocovanie návratnosti investícií do aktív. Manažment si už pred nákupom vie vyrátať, ako napríklad nové zariadenie zapadne do portfólia spoločnosti, alebo či je jeho predpokladaná návratnosť a použitie v súčinnosti s inými podobnými produktmi alebo službami. Podľa toho vie nastaviť intenzitu využitia a čas jeho obstarania.
Najväčší prínos nástrojov asset manažmentu sa dostavuje v súvislosti s údržbou a životnosťou rôznych strojov a zariadení, o ktoré sa treba starať. Ak sa na nich robia pravidelne revízie, netreba ich obmieňať v pevne stanovenej dobe, napríklad po piatich rokoch, ale podľa toho, v akom sú v skutočnosti technickom stave. Firma tak môže ušetriť nielen investičné, ale aj prevádzkové náklady. Jednak eliminuje neočakávaný výpadok zariadenia, ktorý môže spôsobiť finančné straty a jednak optimalizuje využitie svojich servisných či údržbárskych kapacít.
Pre manažérov sú nástroje na správu majetku jednoznačným plusom. Nielenže vedia vďaka nim lepšie plánovať rytmus fungovanie firmy, zamedziť výpadkom a prestojom, majú tiež pod väčšou kontrolou to, čo sa vo firme deje a čo by sa v nej diať malo.
IBM Enterprise Asset Management riešenie podporuje riadenie životného cyklu assetov – ako IT tak aj „non IT“ povahy. Riadenie assetov od ich obstarania, uvedenia do prevádzky, cez údržbu, až po vyradenie je integrované v jednom systéme a poskytuje tak všetky relevantné informácie pre pracovníkov na každej úrovni riadenia. Jeho jadrom je predovšetkým riadenie údržby – work management. Tento má za úlohu optimálne nasadenie a utilizáciu pracovnej sily a materiálový management. Riešenie poskytuje aj finančný aspekt údržby, kedy zodpovedný plánovač vidí efektívnosť jednotlivých úkonov a môže tak rozhodovať o oprave či rekonštrukcii alebo výmene zariadenia/asetu. Takto dochádza k priamemu prepojeniu riadenia fyzických a finančných zdrojov a ich optimalizácii.
Maximo Asset Management, pozostáva zo šiestich kľúčových modulov správy – Správa aktív, práce, služieb, spolupráce, materiálov a zásobovania. Iné riešenia na optimálne využitie všetkých aktív už nepotrebujete. S ohľadom na maximálnu návratnosť aktív vám Maximo Asset Management umožní vytvárať komplexné programy pre preventívnu, prediktívnu, rutinnú a neplánovanú údržbu. Spoločne vám tieto programy pomôžu znížiť náklady a zvýšiť dobu prevádzky aktív.
Pomocou produktu Maximo Asset Management môžete zvýšiť výkon a životnosť komplexných aktív a zladiť ich s vašou celkovou podnikateľskou stratégiou. Prínosy:
- Vyššia návratnosť aktív.
- Nižšie náklady a riziká.
- Vyššia produktivita.
- Presnejšie rozhodovanie o aktívach.
- Lepšia schopnosť reagovať a výnosnosť poskytovaných služieb aktív.
- Podpora súladu s legislatívnymi nariadeniami.
- Nižšie celkové náklady na vlastníctvo.
Autor: Juraj Polák, TIVOLI Software Sales, IBM Slovensko
Zdroj: IBM Slovensko