Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FV panely
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto
1. januára 1970 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Ako sa zmenili podmienky pre dotácie na OZE?

1. Celkové obdobie podpory sa skracuje o 2 roky

Pôvodný termín, do kedy je možné poskytovať podporu na inštalácie zariadení, 31.12.2020, sa mení na 31.12.2018. Vzhľadom na obmedzené finančé prostriedky je teda pri plánovaní potrebné uvažovať nie v 5-ročnom, ale 3-ročnom intervale od spustenia registrácie žiadateľov, pričom prvé kolo končí už o necelé 4 mesiace, 31.3.2016.

Ako včera oznámila SIEA, už k 2.12.2015 sa zaregistrovalo vyše 1000 záujemcov o dotáciu, teda ak sa záujem bude vyvíjať týmto smerom, suma vyčlenená na prvé kolo 3,25 mil. eur sa môže minúť skôr než po jeho uplynutí v marci 2016. Riaditeľ odboru komunikácie SIEA Eduard Jambor však ubezpečil, že druhé kolo môže byť otvorené už onedlho. „Už teraz pripravujeme 2. kolo s podstatne väčšou [finančnou] alokáciou. Naším cieľom je, aby mohlo byť otvorené v januári 2016,“ uviedol Jambor.

Čas môžu záujemcovia ušetriť napr. tak, že keď to bude možné, zásielky budú vybavovať e-mailom a nie poštou. V súčasnosti vybavenie potrebných dokumentov zo strany SIEA prebieha formou poštovej zásielky.

2. Zariadenia budú registrované podľa poradia

„Zariadenie registruje SIEA do zoznamu zariadení v poradí, v akom boli doručené žiadosti o registráciu zariadenia,“ tak stojí v novej verzii všeobecných podmienok.

Je to výzvou pre výrobcov či dodávateľov zariadení, ktorí chcú ponúkať svoje zariadenia v dotačnom projekte. Už teraz je ich totiž zaregistrovaných cez 1500.

3. Kotol na biomasu musí spĺňať najnovšie pravidlá EÚ

Kotol registrovaný do zoznamu oprávnených zariadení musí okrem predošlých podmienok tiež spĺňať definíciu kotla podľa nariadenia Európskej komisie 2015/1189 z 28.4.2015, pokiaľ ide o požiadavku na ekodizajn kotlov na tuhé palivo, definované ako „kotol na tuhé palivo“.

Podľa tejto definície musí byť registrovaný kotol schopný „dosiahnuť a udržiavať na požadovanej úrovni vnútornú teplotu jedného alebo viacerých uzavretých priestorov so stratou tepla do svojho okolitého prostredia nie viac ako 6 % menovitého tepelného výkonu.“

4. Veterná turbína zatiaľ bez podpory

Veterná turbína ako oprávnený malý zdroj využívajúci OZE medzi podporovanými zariadeniami v 1. kole zatiaľ reálne nefiguruje.

Je to spôsobené aj tým, že výroba turbín podobne ako využívanie veternej energie sa na Slovensku nerozvinula. Zatiaľ je teda otázne, či bude v priebehu realizácie celého projektu takéto zariadenie vôbec zaregistrované.

Jediným podporovaným zariadením na výrobu elektrickej energie z OZE tak v 1. kole ostane fotovoltický panel.

Staré a nové podmienky:

Všeobecné podmienky na podporu využitia OZE v domácnostiach (účinné od 1.12.2015)

Osobitné podmienky na podporu využitia OZE v domácnostiach k 1. kolu (účinné od 1.12.2015)

Čo sa zmenilo vo všeobecných podmienkach k 1.12.2015 – Usmernenie č. 1

Všeobecné podmienky na podporu využitia OZE v domácnostiach (platné od 14.8.2015 do 30.11.2015)

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.