Ako sa darí slovenskému zásobníku plynu na Morave?
V prípade mimoriadnych situácií na trhu s plynom zabezpečuje energetickú bezpečnosť pre slovenské domácnosti taktiež podzemný zásobník na Morave. Prevádzkuje ho spoločnosť SPP Storage. Zásobník so skladovacou kapacitou 0,576 miliardy metrov kubických (m3) resp. 6012 GWh sa nachádza v obci Dolní Bojanovice a je prepojený s plynárenskou infraštruktúrou v SR.
Spoločnosť SPP Storage dosiahla v roku 2015 hospodársky výsledok viac než 14 miliónov eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje pokles o skoro 9 %.
Od roku 2014 je jediným akcionárom SPP Storage firma SPP Infrastructure. Energetický a průmyslový holding (EPH) drží v SPP Infrastructure 49 % akcií a disponuje manažérskou kontrolou, štát vlastní prostredníctvom SPP 51 % akcií.
Po zmene vlastníckej štruktúry nastal proces optimalizácie SPP Storage. Nový akcionár tak chcel v rámci skupiny maximalizovať synergické efekty v oblasti podzemného uskladnenia plynu. Výsledkom bola spolupráca so spoločnosťou Nafta Services patriacej do portfólia SPP Infrastructure, na ktorú sa previedla časť činností spojených s prevádzkou zásobníka. Výsledkom racionalizácie SPP Storage bola aj redukcia zamestnancov z pôvodných 24 na súčasných 9.
Režim vtláčania a ťažby zemného plynu v zásobníku Dolní Bojanovice sa riadi v spolupráci s dispečingom SPP-distribúcia a technickým dispečingom SPP Storage.
Základné technické parametre zásobníka Dolní Bojanovice
Nominálna kapacita zásobníku | 6012 GWh (576 mil. Nm3) |
Maximálny vtlačný výkon | 73,06 GWh/den (7 mil. Nm3/den) |
Maximálny ťažobný výkon | 93,94 GWh/den (9 mil. Nm3/den) |
V budúcnosti by sa mal zásobník fyzicky prepojiť s českou prepravnou sieťou. Vďaka tomu sa bude nachádzať na križovatke východo-západnej a severo-južnej prepravnej trasy. Projekt je súčasťou desaťročného plánu rozvoja rozvoja prepravnej sústavy ČR v rokoch 2016-2025.
Úlohou podzemných zásobníkov je vykrývať sezónne rozdiely v spotrebe plynu a zabezpečiť spoľahlivosť zásobovania v prípade výpadku dodávok. V súčasnosti ich obchodníci s energiami využívajú aj pre svoje transakcie. Na Slovensku poskytujú služby v oblasti skladovania plynu spoločnosti Nafta a Pozagas. Celková skladovacia kapacita predstavuje 39,9 TWh (3,77 mld. m3).
© energia.sk