Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
radiator
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Radiátor. Foto: Flickr.com/hiles.reinhardt
1. októbra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ako pripraviť vykurovaciu sústavu na nadchádzajúcu sezónu?

Rýchly prehľad 

Cieľová skupina Majitelia bytov a rodinných domov
Na čo by ste nemali zabudnúť
  • nechajte vykurovaciu sústavu skontrolovať aspoň raz ročne odborníkom
  • odvzdušňujte radiátory
  • myslite aj na údržbu – utrite prach a nečistoty
  • dodržiavajte zásady správneho vykurovania

Nech už kúrite plynom či tuhými palivami, pred vykurovacou sezónou by ste mali starostlivo skontrolovať kotol. Pozornosť venujte samotnému kotlu, tak aj odvodu spalín a prípadne bezchybnej funkciu prikladacieho mechanizmu. Hlavne v prípade plynových kotlov platí , že by ich mal každoročne skontrolovať autorizovaný servis. Napríklad moderné kondenzačné kotly sú veľmi úsporné, ale pomerne zložité technické zariadenia (viac o kontrole kotolov sa dočítate na tejto linke). Každý rok by ich preto mal prezrieť revízny technik, ktorý kontroluje okrem iného stav horáka, výmenníka, tesnosť spaľovacej komory a odvodu spalín a vykoná správne nastavenie kotla podľa požiadaviek výrobcu. Vďaka kontrole odborníka získate istotu, že kotol bude v zime pracovať úsporne a bezpečne. Zároveň tým výrazne predĺžite jeho životnosť.

Máte kotol na tuhé palivá? Pozor na komín

Ak kúrite tuhými palivami, mali by ste venovať veľkú pozornosť nielen samotnému kotlu, ale aj stavu komína. Zanesený komín môže byť príčinou nebezpečného požiaru, pri ktorom sa v komínovom systéme vznieti nános zvyškov spalín. Teplota ohňa pri požiari spalín v komíne môže dosiahnuť až 1200 ° C a veľmi často pri tejto nehode dochádza k zničeniu krovov a strechy domu. Riešením je dobrý technický stav celého komínového systému a pravidelná kontrola kvalifikovaným kominárom. Ten zanesený komín vyčistí a odporučí prípadné opravy.

Kontrolu si zaslúžia aj radiátory

Zatiaľ čo kotlom ľudia zvyčajne venujú primeranú starostlivosť, radiátory naopak často zanedbávajú. Pred začiatkom vykurovacej sezóny je pritom ideálna doba na ich údržbu. Starostlivo ich preto prezrite a ošetrite prípadná miesta drobnej korózie. Skontrolujte tiež činnosť ventilov a chybné kusy vymeňte. Tesne pred začiatkom vykurovacej sezóny všetky radiátory odvzdušnite.

Kondenzačný plynový kotol

Kondenzačný kotol na rozdiel od bežného kotla pre svoju činnosť využíva kondenzačné teplo vodných pár, ktoré vznikajú ako produkt horenia zemného plynu. Vodná para je v špeciálnom výmenníku schladená pod teplotu rosného bodu a vniknuté teplo je tiež využité na ohrev vykurovacej vody. Vďaka tomu majú kondenzačné kotly teoretickú účinnosť až 109 % a ide o veľmi úsporné plynové spotrebiče. Nevýhodou kondenzačných kotlov sú zložitejšie technológie (na poruchy je náchylná najmä elektronická riadiaca časť, napriek tomu sa však pri kondenzačných kotloch udáva ich životnosť dlhšia než v prípade klasických) a nutnosť okrem odvodu spalín inštalovať tiež odvod kondenzátu (vody) do odpadu.

Kondenzačné kotly pracujú s nižším teplotným spádom a pre čo najúspornejšiu prevádzku je nutné, aby voda prúdiaca do kotla z radiátorov mala čo najnižšiu teplotu. Preto je výhodné s týmto kotlom použiť tiež radiátory pre nižší teplotný spád alebo podlahové vykurovanie (prípadne kombináciu oboch spôsobov). Problematický je tiež ohrev teplej vody, pretože v tomto prípade je potrebný vyšší výkon a kotol teda väčšinou nepracuje v kondenzačnom režime.

Aj radiátory tiež môžu prispieť k úsporám za vykurovanie. Na stenu za nimi inštalujte reflexnú fóliu, ktorá bude teplo lepšie odrážať do miestnosti, a ak je to možné, zvážte ich náter tmavou farbou, nezakrývajte ich závesmi a už vôbec nie nábytkom (viac tipov na úsporné kúrenie).

Príliš staré plynové spotrebiče – čierna diera na peniaze

Vývoj kotlov a plynových ohrievačov vody ide stále dopredu. Napríklad ešte pred pár rokmi takmer neznáme kondenzačné kotly sú teraz bežné a predstavujú najúspornejší variant plynového vykurovania. Modernizáciou kúrenia v dome samozrejme veľa ušetríte na samotnej prevádzke. Napríklad kondenzačný kotol je oproti bežnému staršiemu plynovému kotlu úspornejší až o 20 % (niektorí výrobcovia uvádzajú aj 40 %), a ročne tak môže bežnej domácnosti ušetriť čiastky za kúrenie v stovkách eur. Staré plynové ohrievače vody navyše bývajú aj nebezpečné a môžu byť príčinou otravy oxidom uhoľnatým.

Naopak istou nevýhodou kondenzačných kotlov môže byť, že v optimálnom režime pracujú pri nižších teplotách ako bežné plynové kotly. Je preto výhodné pre ne použiť radiátory určené pre nižší teplotný spád, prípadne kondenzačný kotol zapojiť do sústavy s podlahovým kúrením. Samotná výmena starého kotla za nový (ak nemáte viac ako 15 – 20 rokov starý kotol) nemusí vždy priniesť zodpovedajúcu úsporu. Vysoká účinnosť a veľké úspory, ktoré u kondenzačných kotlov deklarujú výrobcovia, vychádzajú práve z ich zapojenia do vykurovacích sústav so zodpovedajúcimi radiátormi a dobrou reguláciou.

Ďalšie možnosti vylepšenia – regulácia

Veľký potenciál úspor poskytuje tiež kvalitná regulácia vykurovacieho systému. Práve teraz je preto vhodný čas na jej modernizáciu. Starý termostat môžete vymeniť za modernú riadiacu jednotku, ktorá vám umožní nastaviť stálu a pohodlnú dennú aj nočnú teplotu. Úsporu energií zaistí tiež ekvitermická regulácia, teda riadenie vykurovacej sústavy na základe vonkajšej teploty vzduchu. K pohodliu obyvateľov domu potom prispeje možnosť ovládania kotla cez mobilný telefón či internet. Na diaľku si tým zabezpečíte optimálnu teplotu v domácnosti napríklad pred príchodom z práce.

Výhody kvalitnej regulácie vykurovania

Denná a nočná teplota – zabudnite na starý termostat. Moderné riadiace jednotky umožňujú nastaviť požadovanú dennú a nižšiu nočnú teplotu, prípadne ďalšie teplotné intervaly (napríklad ráno a popoludní).

Ekvitermická regulácia – ide o reguláciu teploty vody v kúrení na základe vonkajšej teploty vzduchu. Kúrenie je teda automaticky ovládané na základe teploty vonku. Vďaka tomu menej kolíše teplota vzduchu v interiéri a zamedzí sa tiež zbytočným stratám z prekurovania.

Diaľkové ovládanie – pre niekoho zbytočná vec a obrovské ohrozenie z hľadiska elektronickej a kybernetickej bezpečnosti, niekto ale nedá na diaľkové ovládanie kotla pomocou internetu či mobilu dopustiť. Niektoré elektronické riadiace jednotky môžete ovládať pomocou webového rozhrania alebo SMS správ z mobilného telefónu. Na diaľku si tak doma zakúrite napríklad pred odchodom z práce.

(c) nazeleno.cz, energia.sk

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.