Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektricka zasuvka - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
31. marca 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nový odber elektriny: čo vás čaká?

Ak staviate dom, kúpili ste alebo zdedili nehnuteľnosť a radi by ste v nej svietili, varili či zaviedli si internet, jednou z prvých administratívnych záležitostí, ktorá nového majiteľa čaká, je pripojenie resp. prepis odberného miesta. Protistranou v týchto procesoch sú tri distribučné spoločnosti, ktoré sú dané regionálnym umiestnením budovy (západ, stred, východ Slovenska).

Každá z nich má vlastné postupy a podmienky, ktoré treba splniť, a tiež termíny pre jednotlivé kroky, ktoré sa pohybujú rádovo v týždňoch až mesiacoch. Navyše nie všetky žiadosti a formuláre je možné vyplniť a podať elektronicky, zmluvy stále treba podpísať a poslať poštou. Podmienky, formuláre a iné dokumenty nájdete na webstránkach konkrétnych prevádzkovateľov distribučných sústav – Západoslovenská distribučná, SSE-DistribúciaVýchodoslovenská distribučná.

Pri vypĺňaní žiadostí a komunikácii potrebujete doklad totožnosti, potvrdenia o užívacom práve k nehnuteľnosti (list vlastníctva), resp. doklady preukazujúce jej zdedenie, prípadne aj súvisiace technické plány. Zísť sa môže aj katastrálna mapa, ktorá je dostupná online, alebo staré faktúry, ak by ste potrebovali informácie o existujúcom odbernom mieste. Čas zaberie samotné vypĺňanie formulárov vrátane príloh, následne treba trpezlivo čakať, kým distribučka prekontroluje a sprocesuje jednotlivé kroky.

Od prípojky po elektromer

Pri výstavbe nového domu býva prvým krokom vybudovanie elektrickej prípojky, nie vždy je totiž vopred súčasťou pozemku. Na základe vami podanej žiadosti o pripojenie stanoví distribútor pripojovacie podmienky a presné miesto pripojenia. Vhodné je začať s distribučkou komunikovať ešte pred vypracovaním vlastnej projektovej dokumentácie prípojky, aby ju prípadne nebolo nutné dodatočne prepracovať. Realizáciu prípojky zabezpečuje distribučná spoločnosť, a to buď do svojej vzdušnej alebo káblovej siete nízkeho napätia.

Následne môže dať žiadateľ vybudovať kábel od prípojky k elektromerovému rozvádzaču a ďalej ťahať elektroinštaláciu v objekte. Po ich vyhotovení dostanete od elektroinštalačnej firmy revíznu správu, plán vyhotovenia, príp. ďalšiu dokumentáciu, ktorú treba uschovať a predložiť distribútorovi k uzatvoreniu zmluvy o pripojení. Po zaplatení stanovených poplatkov, príprave nového odberného miesta, doručení zmluvy a dokumentov, technik prekontroluje splnenie podmienok pripojenia (v súčasnosti už väčšinou na diaľku) a zákazníkovi zašle oznámenie o ich splnení.

Foto: energia.sk

V prípade, že sa sťahujete do novovybudovanej bytovky, potrebnú technickú dokumentáciu distribútorovi spravidla poskytuje už developer. Budúci majiteľ bytu vstupuje do procesu až pri výbere dodávateľa elektriny, resp. v medzičlánku pri inštalácii elektromeru pre konkrétny byt.

Pre samotnú montáž či zapojenie elektromera distribútorom je potrebné oddelene uzatvoriť zmluvu s vybraným dodávateľom elektriny.

Výber dodávateľa

Procesné kroky u distribútora elektriny síce trvajú niekoľko týždňov, v čo najskoršom čase je však treba premýšľať už aj nad konkrétnym dodávateľom elektriny. Dobré je vedieť svoju približnú ročnú spotrebu – podľa tohto odhadu sa totiž odberateľ zaradí do najvhodnejšej kategórie. Regulačný úrad na svojej webstránke zverejňuje kalkulačku cien elektriny, v ktorej si môžete porovnať sadzby takmer 20 dodávateľov.

V prípade väčšieho predpokladaného odberu môže byť ročná finančná úspora pri jednotlivých spoločnostiach pomerne veľká. Popri cene by ste však mali pri rozhodovaní zohľadňovať aj kvalitu zákazníckeho servisu, možnosti rôznej viazanosti či iné doplnkové služby, ktoré sa vám do budúcna môžu zísť.

Netreba sa nechať zlákať aktuálnou zľavou, letáčikmi či reklamou v médiách. Oplatí sa preštudovať detaily jednotlivých ponúk, preveriť si dodatočné poplatky spojené so službami navyše či opýtať sa na presné podmienky na infolinkách dodávateľov. Už pri prvom kontakte môžete ľahko zistiť či ide o serióznu spoločnosť, ktorá má záujem starať sa o svojich (potenciálnych) zákazníkov, alebo sa usiluje predovšetkým nalákať čo najviac klientov.

Foto: Európska komisia

Ak ste si už dodávateľa elektriny zvolili a podpísali s ním zmluvu, dohliadnite na jej urýchlené odoslanie distribučnej spoločnosti, ktorá by mala v priebehu zopár dní dokončiť proces pripojenia a sprevádzkovať elektromer. Po splnení všetkých predchádzajúcich krokov tak konečne budete môcť odložiť sviečky, dieselgenerátory či plynové variče.

Prepis odberného miesta

Ak ste kúpili byt či dom od predchádzajúceho vlastníka, do procesu prepisu daného odberného miesta vstupuje pôvodný aj nový majiteľ. Prvý musí svoju dodávku ukončiť, druhý začať. Obe strany by však mali svoje kroky koordinovať, aby sa nestalo, že pôvodný majiteľ ukončí zmluvy o dodávke i pripojení okamžite po predaji a budúci majiteľ, ktorý sa chce o týždeň na to pustiť do rekonštrukcie nehnuteľnosti, zistí, že elektrinu nemá a bude musieť absolvovať dlhší proces pripojenia nového odberného miesta.

Ak to z hľadiska budúceho využívania nehnuteľnosti považujete za potrebné, popri prepise odberného miesta môžete zvážiť aj zmenu jeho technických podmienok, napr. zvýšiť či znížiť maximálnu rezervovanú kapacitu (ističa) alebo typ merania. Prepis je opäť vhodným časom zvážiť ponuky jednotlivých dodávateľov na trhu. Dnes už vôbec nie je nutné, aby ste po predchádzajúcom majiteľovi prebrali nielen starý nábytok, ale aj zavedeného dodávateľa energií.

Ani v prípade zdedenia nehnuteľnosti nie je vhodné prepis odkladať mesiace či dokonca roky. Vyhnete sa tak prípadným nepríjemnostiam, hľadaniu potvrdenia o úmrtí príbuzného či iných možno už vyhodených dokumentov, napríklad pri jej ďalšom predaji.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.