Ako na obnovou budov? Pomôže vám Energetický „komplic“
Rýchly prehľad
Cieľová skupina | Vlastníci a nájomcovia nehnuteľností, zástupcovia bytových domov, spoločenstvá vlastníkov bytov a iní potenciálni záujemcovia o vykonanie významnej obnovy. |
---|---|
Čo nájdete v Energetickom „komplicovi“ | Návod ako správne postupovať. Upozorní vás na možné úskalia, bariéry a prípadné problémové oblasti. |
Energetický „komplic“ je elektronickou poradenskou príručkou, ktorá vám poskytne informácie o významnej obnove budov. Skladá sa z troch sekcií.
Aké informácie tu nájdete?
Obr. č. 1 – Hlavná stránka
V prvej nájdete informácie o významnej obnove budov a zásadách, ktoré s ňou súvisia. Zistíte, prečo je potrebné dbať na kvalitu vypracovania projektu, aký je význam stavebného dozoru, kedy sa odporúča budovu hydraulicky vyregulovať, alebo na čo by ste si mali dať pozor pri výbere zhotoviteľa diela.
Druhá sekcia sa zameriava na individuálne súčasti významnej obnovy. Informácie sú rozdelené do šiestich podsekcií – zateplenie stien a obvodových konštrukcií, izolácia podláh, strechy a podkrovia, vykurovanie, klimatizačné zariadenia, ohrev vody a vetranie. Dozviete sa napríklad o kontaktnom zatepľovacom systéme (ETICS) alebo ako postupovať pri výbere kotla.
Tretia časť obsahuje informácie týkajúce sa certifikátov energetickej hospodárnosti budov (EPC), ktoré klasifikujú budovu z hľadiska základných úžitkových parametrov a energetickej účinnosti. Na základe informácií v energetickom certifikáte je budova zatriedená do energetickej triedy podľa svojej energetickej hospodárnosti. Hranice spotreby energií a jednotlivé kategórie určujú záväzné vyhlášky a normy predpisujúce požiadavky na tepelno-technické vlastnosti konštrukcií objektu, predovšetkým na tepelný odpor konštrukcií R [m2.K/W]. Rozsah energetických tried je od A (najhospodárnejšie budovy) až po G (najmenej hospodárne budovy). Po zrealizovaní odporučených opatrení na zníženie energetickej náročnosti budovy vám certifikát ukáže, do akej miery bola významná obnova konkrétneho domu úspešná z pohľadu jeho aktuálnej energetickej náročnosti. Na portáli sa dozviete napríklad aj to, kto je oprávnený vykonávať energetickú certifikáciu alebo pre ktoré budovy je povinná.
Projekt REQUEST
Poradenský portál vznikol v rámci medzinárodného projektu REQUEST, ktorý sa realizuje pod hlavičkou komunitárneho programu Inteligentná Energia – Európa (IEE). Projekt je zameraný na hľadanie nástrojov na zvyšovanie kvality rekonštrukčných prác v súvislosti so zlepšovaním energetickej hospodárnosti budov. Časť obsahu vznikla v spolupráci s portálom energia.sk.
(c) energia.sk