Ako LNG ovplyvní európske ceny plynu v roku 2025?
Štruktúra dodávok LNG v roku 2025 (v TWh), Zdroj: REKK
Maďarský inštitút REKK vypracoval modelovú analýzu o vplyve LNG dodávok na veľkoobchodné ceny plynu v Európe v roku 2025. Analytici posudzovali rôzne scenáre na globálnom trhu s plynom s prihliadnutím na budúce využitie plynárenskej infraštruktúry. Hlavnými premennými v štúdii sú európsky dopyt po plyne a dodávka LNG na starý kontinent. Druhý menovaný závisí od dvoch faktorov, najmä dostupnosti LNG vo svete a rozvoja dopytu po tejto surovine.
Výsledkom je päť alternatívnych scenárov. Referenčný scenár pracuje s tézou, že stratégiou Ruska bude ochraňovať si svoj podiel na trhu. Za predpokladu klesajúcej domácej produkcie v krajinách Európy budú medzi sebou súperiť dodávky Gazpromu a dodávky LNG. Konkurencia týchto dvoch zdrojov zatlačí ceny pre európskych klientov smerom nadol. Zvýšená potreba dovozu môže vyvolať aj opačný efekt, ak elektrina vyrábaná z plynu preváži nad tou z uhlia.
Štruktúra dodávok v alternatívnych scenároch zmienené neistoty zohľadňuje. Dodávky LNG do Európy v roku 2025 sa môžu pohybovať v širokom rozmedzí od 370 až do 1500 TWh. Z analýzy inštitútu REKK však vyplynulo, že napriek širokému spektru štruktúry LNG tokov by sa priemerné veľkoobchodné ceny plynu v členských štátov EÚ nemali znížiť alebo zvýšiť o viac než 10 percent.
Existujúca aj budúca infraštruktúra v Európe umožňuje cenovú konvergenciu. Rozdiel v burzových cenách medzi krajinami na severozápade a juhovýchode Európy by tak nemal prekročiť úroveň cezhraničných tarifných poplatkov.
Očakáva sa rovnako, že regulácia EÚ a nízky dopyt v členských štátoch spôsobí pri plyne cenovú konvergenciu s výnimkou okrajových trhov.
Klesajúcu európsku produkciu plynu môžu vyvažovať práve dodávky LNG alebo výraznejšie dodávky od veľkých hráčov na trhu.
Z tohto pohľadu je úloha LNG kľúčová; slúžiť má ako zdroj konkurencie pre významných dodávateľov a vyvolávať tak tlak na cenu plynu.
Zo záverov vyplýva, že analytici nezistili žiaden extrémny scenár, ktorý by ohrozil stabilitu alebo cenovú konvergenciu na trhoch v Európe.
© energia.sk