Ako bezpečné sú naše atómové elektrárne? Dozvieme sa na jeseň
O stave bezpečnosti slovenských atómových elektrární sa dozvieme koncom októbra tohto roka. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) plánuje dovtedy predložiť finálnu správu, ktorú vypracuje na základe takzvaných záťažových testov. Tie majú prehodnotiť bezpečnostné rezervy prevádzkovaných a budovaných atómových elektrární (AE). „Do 15. augusta ešte predložíme predbežnú správu o pokroku dosiahnutom pri realizácii testov,“ spresnil dozorný orgán.
Odolnosť voči útokom teroristov sa testovať nebude
Úrad jadrového dozoru si v rámci záťažových testov posvieti na odolnosť slovenských atómových elektrární voči zemetraseniu, záplavám a iným extrémnym prírodou vyvolaným udalostiam. Úrad budú zaujímať najmä straty možnosti odvodu zvyškového výkonu elektrární či straty elektrického napájania po prípadnej prírodnej katastrofe. „Nebudú sa analyzovať teroristické útoky a pád lietadla. Na medzinárodnej scéne sa totiž uvažuje o vytvorení špeciálnej pracovnej skupiny na úrovni Európskej únie, ktorá sa bude uvedenou problematikou zaoberať komplexne,“ doplnil úrad.
Slovenské atómové elektrárne patria z hľadiska bezpečnosti medzi svetovú elitu. Vyplýva to zo záverov tzv. posudzovacieho zasadania k Dohovoru o jadrovej bezpečnosti, na ktorom sa posudzujú národné správy členských krajín. „Závery posudzovacieho zasadnutia potvrdili súlad legislatívy a ostatných aktivít v oblasti jadrovej bezpečnosti v Slovenskej republike s článkami dohovoru. Neobsahovali žiadnu negatívnu konštatáciu. V porovnaní s ostatnými krajinami prevádzkujúcimi jadrové zariadenia je Slovensko na poprednom mieste, čo sa týka bezpečnostných a prevádzkových ukazovateľov,“ uviedol po aprílovom zasadnutí na pôde Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vo Viedni slovenský dozorný orgán.
ÚJD: Prevádzka jadrových zdrojov v roku 2010 bola bezproblémová
Prevádzka slovenských atómových elektrární bola v minulom roku podľa správy ÚJD bezpečná a spoľahlivá. „Na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti je možné konštatovať, že jadrové zariadenia v Slovenskej republike boli v minulom roku prevádzkované bezpečne a spoľahlivo, bez závažných udalostí, ktoré by viedli k vydaniu príkazu na zníženie výkonu alebo na odstavenie reaktora respektíve zastavenie prevádzky atómovej elektrárne,“ uviedol vo svojej správe o stave jadrovej bezpečnosti dozorný orgán. Na Slovensku sú v súčasnosti prevádzkované štyri jadrové bloky v Atómovej elektrárni Bohunice V2 a Atómovej elektrárni Mochovce. V súčasnosti sa ešte dostavujú tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce.
Európske úrady jadrového dozoru sa dohodli na podobe záťažových testov jadrových reaktorov v rámci EÚ s cieľom zabrániť krízovej situácii, aká zasiahla Japonsko po marcovom zemetrasení. Krajiny EÚ sa koncom mája dohodli, že stresovými testami prejdú všetky jadrové elektrárne na území spoločenstva.
Zdroj: (c) SITA