Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. februára 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Aké alternatívy má V4 pre diverzifikáciu dodávok plynu?

V porovnaní s prevládajúcimi nákladmi na existujúce dodávky plynu existujú podľa nich najmenej dve možnosti diverzifikácie – Nórsko a Južný plynárenský koridor (SGC), ktoré sa vyznačujú nižšími nákladmi, čím jasne stimulujú k zníženiu cien za jeho dovoz. Navyše, vychádzajúc z metodológie rizík Svetovej banky, sú všetky diverzifikačné možnosti, s výnimkou Iraku a Iránu, spojené s nižšími celkovými rizikami.

„Preto môžeme konštatovať, že v regióne V4 je možné diverzifikovať dodávky a nutne do nemusí znamenať príliš vysoké náklady,“ uvádza sa v analýze. „Existujú producenti schopní poskytovať plyn pri nižších nákladoch ako Rusko a, čo je dôležitejšie, za ceny výrazne nižšie než Gazprom v súčasnosti dáva strednej a východnej Európe vrátane niektorých krajín V4.“

Náklady na dovoz

Autori skúmali prijateľnosť (riziká) a tiež cenovú dostupnosť jednotlivých alternatív. Pri dostupnosti vychádzali z maloobchodných cien, ktoré do značnej mieri reflektujú dlhodobé medzné náklady za dodávky (LRMC), čiže náklady na produkciu a tranzit po hranice V4.

V klastri najviac konkurencieschopných dodávok figurujú dodávky z Azerbajdžanu (cez Gruzínsko), Turkmenistanu (cez Transkaspický plynovod, Azerbajdžan a Gruzínsko) a z Iránu po hranice Maďarska a tiež dodávky z Ruska do Poľska cez Bielorusko. V strednom klastri sa nachádzajú dodávky z Ruska cez Ukrajinu po slovenskú a maďarskú hranicu a tiež cez Nord Stream a Nemecko po hranicu s ČR (s výnimkou plynu z polostrova Jamal), rovnako ako plyn z Nórska i z Turkmenistanu prepravovaný cez Irán do Turecka. Ako najmenej konkurencieschopné alternatívy sa ukázali dodávky z Jamalu cez Nord Stream po českú hranicu a LNG.

 

Zdroj: autori štúdie

Nórsko

V súvislosti s dovozom plynu z Nórska autori poukázali na existujúce dlhodobé kontrakty s Českou republikou, Ukrajinou i Litvou. V nasledujúcej dekáde predpokladajú rast exportu z Nórska zo súčasného objemu 107 bcm ročne na 130 bcm ročne. Vývozná politika Nórska je podľa autorov veľmi priaznivá pre SVE, keďže Oslo sa usiluje získať financie na prieskum uhľovodíkov v Barentsovom mori a hľadá ďalších partnerov v oblastiach mimo Západnej Európy, v ktorých je úroveň cien plynu vo všeobecnosti vyššia.

Južný koridor

V súvislosti s rozvojom Južného plynárenského koridoru, autori upozornili, že hoci objem zásob plynu z oblastí Strednej Ázie, Stredomoria i Blízkeho východu je dostatočný aj pre potreby V4 a Balkánu, problémom môže byť ich reálne získanie z dôvodu geografickej fragmentácie. Napriek lákavým cenám na Balkáne je spotreba niektorých štátov príliš nízka na to, aby prilákala ďalších dodávateľov, najmä zo vzdialených oblastí.

A hoci sú trhy krajín V4 väčšie, každý z nich je viazaný dlhodobými kontraktmi a klauzulou take-or-pay. „Väčšie trhy sú pre dodávateľov atraktívnejšie, nakoľko sa znižujú transakčné náklady. Vo všeobecnosti je tam ťažšie znížiť zisky prívalom komodity na trh a tlakom na zníženie ceny,“ uvádza sa v štúdii.

Nekonvenčný a skvapalnený plyn

Ako najväčšia neznáma z pohľadu diverzifikácie sa javí rozvoj nekonvenčných zdrojov plynu, pričom v prípade Poľska je „extrémne nepravdepodobné“, že sa bridlicový plyn stane významnejším zdrojom skôr než v roku 2025.

Na druhej strane skvapalnený plyn je vďaka flexibilnému trhu a reexportom dostupnejší aj pre dovozcov, ktorí nemajú záujem o dlhodobé kontrakty, čím sa javí ako vhodný doplnok v časoch vysokej spotreby alebo prerušenia iných dodávok. LNG by sa mal preto podľa autorov vnímať hlavne ako možnosť diverzifikácie z bezpečnostného hľadiska a nie priamo páka pre získanie zľavy v rokovaniach s Moskvou o cene plynu. Otázkou je ale výstavba a čas spustenia regasifikačných terminálov v Poľsku i Chorvátsku.

Zopár odporúčaní

Na základe zistení autori navrhli niekoľko odporúčaní v oblasti integrácie trhu i zahraničnej energetickej politiky krajín V4.

Ide najmä o dokončenie liberalizačných a integračných krokov v súlade s politikami EÚ, väčšiu integráciu so susednými krajinami ako Nemecko či Rakúsko a zníženie vplyvu doterajších veľkých hráčov v energetike (štátnych firiem) a záujmových skupín na verejné politiky, nakoľko bránia vstupu a rozvoju nových hráčov.

Pokiaľ ide o vonkajšiu politiku, kontrakty o zemnom plyne by sa nemali spájať s inými dohodami s Ruskom a krajiny V4 by mali podporiť koridor smerujúci cez Turecko a Transjadranský plynovod, hoci obchádza trhy SVE.

Celú analýzu s názvom Diverzifikácia dodávok plynu ako podmienka pre efektívny trh s plynom vo V4 v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.