Akcionári Tepco podali na vedenie žalobu, žiadajú 5,5 bilióna jenov
Jadrovú elektráreň Fukušima zničili takmer pred rokom zemetrasenie a následné prívalové vlny cunami, ktoré 11. marca zasiahli severovýchod Japonska. V najväčšej žalobe svojho druhu v Japonsku, ktorá bola podaná na pôde Oblastného súdu v Tokiu, 42 akcionárov obviňuje bývalých a súčasných predstaviteľov firmy Tepco, že ignorovali varovania pred možnými prílivovými vlnami a neurobili adekvátne opatrenia pre prípad vážnejšej havárie. Odškodné, ktoré od vedenia požadujú, chcú použiť na kompenzácie pre tých, ktorých katastrofa zasiahla. V dôsledku úniku rádioaktívnych látok z poškodenej elektrárne museli úrady evakuovať zo zasiahnutej oblasti približne 80.000 ľudí a obrovské škody utrpeli aj mnohé firmy, miestni farmári a rybári.
„Ak sa nám podarí presadiť, že zodpovednosť za haváriu ponesú konkrétni ľudia, zmeníme doterajšiu prax kolektívnej a systémovej nezodpovednosti v jadrovom priemysle,“ uviedol Hirojuki Kawai, jeden z právnych zástupcov skupiny akcionárov.
Vyvodenie zodpovednosti žiada aj vláda. Tá minulý mesiac oznámila, že výmenou za poskytnutie finančnej pomoci firme, ktorá sa v dôsledku vysokých škôd bez podpory štátu nezaobíde, bude na júnovej schôdzi akcionárov žiadať rezignáciu všetkých členov správnej rady spoločnosti. Vláda oznámila, že za to, akým spôsobom firma riešila situáciu po havárii jadrovej elektrárne Fukušima, musí odísť všetkých 17 členov správnej rady. Zároveň plánuje presadiť zníženie počtu členov v novej správnej rade na polovicu.
Informovali o tom agentúra Reuters a server BBC.
(1 EUR = 107,54 JPY)
Copyright © TASR 2012