Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EP Produzione - EP Power Europe
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: EP Produzione v Taliansku - EP Power Europe
24. októbra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Akcionári J&T opúšťajú energetiku. Ako Křetínský ovládol EPH?

Energetický a průmyslový holding (EPH) čaká zmena akcionárskej štruktúry. Podnikateľ Daniel Křetínský oznámil, že na budúci rok odkúpi podiely Patrika Tkáča a investorov združených v skupine J&T Private Equity Group. O odchode menších akcionárov sa nahlas hovorilo už začiatkom roka, no predaj akcií Patrika Tkáča bol pre mnohých pozorovateľov skôr prekvapením. Ešte pred niekoľkými mesiacmi sa totiž hovorilo o tom, že obaja partneri vlastniaci po 37 % sa budú v budúcnosti usilovať stať výlučnými vlastníkmi EPH. Dnes je všetko inak a spoločná cesta Křetínského a Tkáča v energetickom biznise sa blíži ku koncu.

Energetika patrila vždy k najziskovejším odvetviam biznisu J&T. Tento úspech bol z veľkej časti zásluhou dobrej intuície Tkáča, ale najmä manažérskeho talentu Kretínského. Nebolo preto žiadnym prekvapením, keď bol pri vzniku holdingu v roku 2009 tento ambiciózny Čech zvolený do jeho čela. A vyplatilo sa. Z neznámeho EPH sa v priebehu 7 rokov stal jeden z najdravších hráčov v stredoeurópskej energetike, ktorý vlaňajšok ukončil s výnosmi 4,6 miliárd eur.

Sám Křetínský priznal, že odchod Tkáča má preňho aj silnú osobnú rovinu. „Patrik Tkáč bol tým, kto mi dal príležitosť pôsobiť v oblasti biznisu a spoločné vlastníctvo všetkých aktív s ním pre mňa bolo základnou axiómou môjho podnikania,” dodal.

O dôvodoch rozhodnutia Tkáča, ktoré sa údajne vykryštalizovalo v posledných mesiacoch, môžeme iba špekulovať. Podľa niektorých môže súvisieť s očakávaným príchodom čínskej spoločnosti China Energy Company Limited (CEFC) do J&T Finance Group. Křetínský očistený od vplyvu finančnej skupiny by mohol mať lepšiu pozíciu pri získavaní úverov pre holding. Akvizičná stratégia EPH je totiž založená na požičiavaní si financií a následnom splácaní úverov dobrým hospodárením.

Křetínský tak bude sám vlastniť 94 % akcií EPH, zvyšok ponúkne manažérom holdingu. Odídencov z radov skupiny J&T vyplatí vstup austrálskeho fondu Macquarie Infrastructure and Real Assets v hodnote 1,5 mld. eur, ktorý má získať 30 % v dcérskej firme EP Infrastructure. V ďalšej fáze Křetínský vyplatí Tkáčovi za jeho podiel minimálne 1,7 mld. eur, no ak hodnota EPH v ďalších rokoch porastie, slovenský biznismen si môžu prilepšiť o ďalšiu miliardu eur.

Nákupná horúčka EPH

Pri nákupnej stratégii holdingu sa frekventovane používa výraz riskantná. V EPH ju neformálne prirovnávajú k príchodu do obchodu s ovocím tesne pred záverečnou, kedy si zákazník vyberá z debničiek to posledné kvalitné, čo v nich dokáže nájsť. Kým západné koncerny investovali do obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sa stali symbolom energetiky budúcnosti, EPH vsadil na inú kartu a investoval do tradičných výrobných zdrojov.

V domácom Česku je EPH silným hráčom predovšetkým v teplárenstve. V zahraničnom portfóliu EPH má napríklad uhoľné a paroplynové elektrárne v Taliansku. Už dnes sa ukazuje, že išlo o správny ťah. V obdobiach, keď účinnosť fotovoltických zdrojov dramaticky klesá, dokáže EPH predávať elektrinu za niekoľkonásobne vyššie ceny ako na trhu. Ak by v budúcnosti došlo k neočakávanému zemetraseniu v európskej energetike a aktuálne nízke ceny elektriny by vyleteli prudko nahor, výsledky EPH by to zrejme ešte posilnilo.

Vlani pribudli dožívajúce elektrárne Eggborough a Lynemouth vo Veľkej Británii. Ich odchod do dôchodku je kvôli nedostatku výrobných kapacít v krajine otázny. Eggborough získala zmluvu s prevádzkovateľom siete na podporné služby, perspektívu druhej zase zvyšuje možnosť prechodu na spaľovanie biomasy.

EPH prekvapil aj vstupom do maďarskej energetiky, kde kontroluje väčšinový balík akcií teplární Budapesti Erömü, ktoré vykurujú polovicu hlavného mesta. K ďalším akvizíciám patria hnedouhoľné aktíva v Nemecku, ktoré získal EPH od Vattenfallu.

Na Slovensku sa EPH stal novým akcionárom Slovenských elektrární. Český holding ale u nás zapustil korene už v roku 2013, preukázal navyše aj zmysel pre politickú flexibilitu. Prostredníctvom SPP Infrastructure, v ktorej získal manažérsku kontrolu, ovláda výnosnú prepravu plynu, jeho distribúciu i skladovanie. Obchodníka SPP získal štát, ktorý má pod palcom ceny plynu pre domácnosti.

Plány EPH by však mohla ovplyvniť geopolitika. Hrozba Gazpromu, že odkloní prepravu plynu cez Ukrajinu, by znamenala pre hospodárenie holdingu výrazný škrt cez rozpočet. Traduje sa, že krízoví manažéri EPH v novembri 2014 nakreslili trasu plynovodu Eastringu a už o niekoľko týždňov ju predstavili na odbornej konferencii CEEC v Bratislave. Doterajšia spanilá jazdu tohto projektu ale naráža na viaceré prekážky. Problémom Eastringu sme sa venovali v piatkovom článku.

Trh a regulácia podľa Křetínského

V rovnaký deň, ako holding oznámil, že Křetínský skúpi takmer všetky akcie holdingu a časť akcií EP Infrastructure získa investičný fond austrálskej banky Macquarie, vystúpil predseda predstavenstva EPH v Bratislave na konferencii ERRA, zameranej na energetické investície a reguláciu.

Pri regulácii je podľa neho potrebné rozlíšiť dva segmenty – energetické siete a výrobu elektriny, ktoré sú v súčasnosti v odlišnej situácii. V prípade sústav by heslami regulácie na európskej aj národnej úrovni mali byť „predvídateľnosť, stabilita a schopnosť zdržať sa neustálych zmien“. Tieto zásady sú podľa Křetínského podstatnejšie a efektívnejšie než akékoľvek krátkodobé gestá.

„Naše aktíva sú dlhodobé, ich životnosť je 40 či 60 rokov, niekedy dokonca 100. Treba, aby to Európska komisia rešpektovala,“ poznamenal.  EK má podľa neho množstvo vlastných expertov na reguláciu sietí, ktorí kvalitne pripravili 3. energetický balík. „Teraz ale potrebujeme, aby sa títo ľudia sústredili na iné úlohy. Ak sa budú naďalej snažiť energetickú sieť zmeniť, zničia výsledky svojej doterajšej práce a vytvoria nestabilitu namiesto zachovania dobrých výsledkov,“ upozornil Křetínský.

Zároveň vyjadril pochvalu slovenskému regulačnému úradu ÚRSO za to, že pri svojej činnosti využíva odborníkov a technickú znalosť sektorov.

Nutné zmeny si naopak podľa Křetínského vyžaduje odvetvie výroby elektriny a samotný trh s elektrinou v EÚ, ktorý nefunguje. „V EÚ neexistuje firma, ktorá by bola schopná investovať do nového výrobného výkonu na základe voľného trhu,“ uviedol. Akákoľvek investícia, či už do tepelnej, jadrovej alebo inej elektrárne si vyžaduje rámcovú podporu buď vo forme kapacitného trhu alebo garantovaného kontraktu.

Príliv investícií do obnoviteľných zdrojov je zaistený ich dotovaním vo forme výkupných cien. „Obnoviteľné zdroje sami  osebe nedokážu uspokojiť potreby európskych občanov a priemyslu. Jednoznačne potrebujeme konvenčné a jadrové zdroje, aby ich dopĺňali,“ dodal Křetínský.

„Na európskej aj národnej úrovni je okamžite potrebné nájsť nové riešenia a realizovať potrebné zmeny,“ podčiarkol. Ambícia znížiť emisie CO2 v Európe a radikálne zvýšiť výrobu z OZE sa podľa šéfa EPH implementovala hekticky a bez náležitého zváženia celkových dopadov.

„Ak zmena nepríde dostatočne rýchlo, budeme čeliť kríze v bezpečnosti dodávok, nárastom cien a nestabilite v mnohých oblastiach Európy,“ uviedol. „Chceme sa zúčastniť debaty o dizajne trhu a poskytnúť v budúcnosti potrebné investície,“ dodal.

Šéf EPH sa preto na konferencii nevyhol ani otázke, aké dôvody viedli holding k spomínaným veľkým nákupom v Európe v posledných mesiacoch, resp. rokoch. Křetínský uviedol, že kľúčová hodnota skupiny zostáva v aktívach na Slovensku a v ČR, kde majú dobrú znalosť legislatívy aj regulačného prostredia. Pokiaľ ide o ostatné európske trhy, priznal „osobné i emociálne silné väzby“ k uhoľnej výrobe, kde spolu s biznis partnermi začínali. „Súčasné investície boli stimulované stupňom súčasného pokrivenia na trhu. Určité aktíva sme dokázali získať veľmi výhodne,“ dodal Křetínský.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.