Aj Škótsko má zásoby bridlicového plynu, oproti Anglicku sú však nízke
V porovnaní s Anglickom sú však odhadované zásoby na úrovni 80 biliónov kubických stôp (1 kubická stopa = 0,028 m3) nízke. Z celkového britského potenciálu predstavujú asi len 6 %. Zvyšok rezerv sa nachádza väčšinou v regióne Bowland na severe Anglicka. Správa, už tretia, ktorá sa zameriava na oblasti s vysokým produkčným potenciálom, zároveň uvádza, že spomínaná škótska oblasť Midland Valley, ktorá zahrňuje aj Glasgow a Edinburgh, obsahuje okrem plynu aj približne 6 miliárd barelov bridlicovej ropy (1 barel = 159 litrov).
Britský minister energetiky Michael Fallon v súvislosti s výsledkami prieskumu poukázal na dôležitosť zotrvania Škótska v Británii. „Len v prípade zotrvania Británie v jej dnešnej podobe bude možné prilákať dostatok investícií do nových energetických zdrojov a udržať pozíciu Británie ako jedného z najväčších svetových energetických centier,“ povedal. Rezervy sú totiž jedna vec a ich vyťažiteľnosť druhá.
Británia má záujem o rozvoj produkcie bridlicového plynu s cieľom obmedziť momentálne rastúcu závislosť od dovozu energií. Zároveň chce zvýšiť daňové príjmy z produkcie ropy a plynu, keďže ložiská v Severnom mori sa postupne vyčerpávajú.
Tri správy o nekonvenčných zdrojoch ropy a plynu ukázali, že celkový britský potenciál dosahuje zhruba 1,41 trilióna kubických stôp bridlicového plynu. Sú to však len odhady, ktoré ešte musia potvrdiť ďalšie prieskumné vrty.
Copyright © TASR 2014