Aj na Slovensku vyvolali obnoviteľné zdroje polemiku
Vláda SR prijala Národný akčný plán pre energiu z obnoviteľných zdrojov (OZE) v októbri 2010 po niekoľkomesačnom meškaní. Jeho prijatie bolo povinnosťou každej členskej krajiny EÚ. Cieľom bolo navrhnúť, akým spôsobom sa Slovensko dopracuje k svojmu národnému cieľu – podielu 14 % OZE na celkovej energetickej skladbe do roku 2020. Dôležitým právnym predpisom je tiež zákon č. 309/2009 o podpore OZE a vysoko účinnej kombinovanej výroby.
OZE sa na Slovensku podporujú sériou nástrojov, pričom miera podpory závisí od použitej technológie a inštalovaného výkonu. V zásade však ide o prednostné právo pripojenia zdroja do distribučnej sústavy, prevzatie zodpovednosti za odchýlku prevádzkovateľom sústavy, právo predať elektrinu ako elektrinu na straty povinnému výkupcovi a regulovaná výkupná cena.
Výkupné ceny garantované na 15 rokov
Intenzívnu verejnú diskusiu na Slovensku vyvolalo najmä nastavenie výkupných cien s garanciou po dobu 15 rokov. Výkupné ceny slnečnej energie sa stali dokonca predmetom politických diskusií. I keď rozmach fotovoltaiky nedosiahol na Slovensku takú intenzitu ako v Českej republike, výsledkom štedro nastavenej podpory bolo uvedenie do prevádzky okolo ako 440 MW inštalovaného výkonu v priebehu necelých dvoch rokov.
Citeľným dôsledkom bolo predovšetkým zdraženie ceny elektriny pre domácnosti v priemere o päť percent ako priamy dôsledok podpory OZE. Obnoviteľné zdroje, kombinovaná výroba elektriny a tepla a tiež ťažba domáceho hnedého uhlia sa podporujú pomocou tzv. tarify za prevádzku systému (TPS), ktorú za každú 1 MWh odobratej elektriny platia všetci odberatelia elektriny. Pre ilustráciu, zatiaľ čo cena TPS bola v roku 2009 na úrovni 2,72 eura za MWh, v tomto roku to je už viac než 16 eur za rovnaké množstvo energie.
Stop prišiel už v roku 2010
Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS) v polovici roka 2010 zastavila vydávanie povolení pre nové fotovoltaické zdroje. Prevádzkovateľ prenosovej sústavy ako dôvod uviedol dosiahnutie limitu inštalovaného výkonu zdrojov s fluktuáciou, ktorý je sústava schopná bezpečne uniesť. SEPS vlani verejne publikovala základné závery štúdie o vplyvoch OZE na elektrizačnú sústavu v SR. Vyplýva z nich, že bez rozšírenia prenosových kapacít, predovšetkým na slovensko-maďarskom profile, sa pri súčasných limitoch sústavy nedá uvažovať o splnení cieľov národného akčného plánu pre OZE. Bez investícií do rozšírenia kapacít by ďalšie intenzívnejšie pripájanie OZE do sústavy znamenalo riziko pre bezpečnú prevádzku a plnenie základného bezpečnostného kritéria N-1 (teda schopnosti elektrizačnej sústavy bezpečne sa vyrovnať s výpadkom jej ľubovoľného kľúčového komponentu).
Podpora OZE prešla za ostatné obdobie viacerými zmenami, pričom sa sprísnili predovšetkým podmienky pre rozvoj slnečných elektrární. V polovici roka 2011 sa určil strop pre získanie podpory na 100 kW inštalovaného výkonu a nutnosť inštalovať tieto zdroje na strechách a obvodových plášťoch budov. Začiatkom roka 2013 bola prijatá zatiaľ posledná novela zákona 309/2009, ktorá znižuje strop pre fotovoltaiku na 30 kW. Zmeny nastali aj pre podporu vodných elektrární, pričom cieľom je podporiť predovšetkým malé zdroje. Vodné elektrárne s výkonom vyšším ako 5 MW už nemajú právo predať všetku elektrinu za regulovanú cenu. Posilnili sa tiež právomoci regulačného úradu, ktorý môže výkupné ceny upraviť aj smerom nadol, ak preukáže ich neprimeranosť.
V blízkej budúcnosti sa tiež uvažuje s centralizáciou systému podpory. V súčasnosti sa organizátor trhu – OKTE – pripravuje na spustenie centrálneho dátového skladu (od roku 2014) a centrálnu fakturáciu. Zmeny sa budú využívať aj pre účely poskytovania podpory OZE. V blízkej budúcnosti sa tiež plánuje vytvorenie centrálneho výkupcu elektriny z OZE, ktorý nahradí terajší systém výkupu, v ktorom sú povinnými výkupcami prevádzkovatelia regionálnych distribučných sústav. Tí vykupujú elektrinu z OZE ako elektrinu na krytie strát, pričom cenový rozdiel si kompenzujú z finančných zdrojov vyzbieraných cez TPS.
Text je súčasťou odbornej prílohy „Slovensko – obchodný partner ČR“, ktorá vyšla v pondelok 27. mája 2013 ako príloha v českom ekonomickom denníku Mladá fronta E15. Elektronická príloha je dostupná na stiahnutie ako súbor PDF.
© energia.sk/mj