Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. apríla 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

AFP: Ruské obete černobyľskej havárie sa cítia opustené štátom

K najhoršej havárii v dejinách jadrovej energetiky došlo takmer presne pred 30 rokmi – 26. apríla 1986.

Dedina na západe Ruska, Staryje Boboviči, z ktorej sa obyvatelia odmietli vysťahovať, bola až dosiaľ považovaná za „zakázanú zónu“. Podľa prezidentského dekrétu sa ale rádioaktivita znížila, preto drasticky poklesne aj finančná pomoc od štátu v podobe úhrady liečebných výloh, dotovania ozdravných pobytov pre deti v sanatóriách a v ďalších sociálnych programoch.

Sama úroveň rádioaktivity v oblasti poklesla však podľa odborníkov Alexeja Kiseljova a Rašida Alimova z nevládnej ekologickej organizácie Greenpeace poklesla len nepatrne. S dozimetrami v rukách merajú výskyt rádioaktívnych častíc v okolí. „Je to viac než 30-násobok maximálnej odporúčanej dávky,“ tvrdí Rašid.

Černobyľskou haváriou vo vtedajšej ukrajinskej sovietskej republike bolo postihnutých asi 4413 ruských obcí. V prípade 338 obcí ako Staryje Boboviči budú dotácie od júla znížené a 558 obcí bude zo zoznamu úplne vyškrtnutých.

„Týmto dekrétom štát odmieta uznať, že bude treba 2000 rokov, a nie 30 rokov, aby sa oblasť dekontaminovala,“ kritizuje biológ Anton Korsakov, špecializujúci sa na dopady černobyľskej havárie v Brjanskej oblasti na západe Ruska, ktorý poukázal aj na to, že kojenecká úmrtnosť v oblasti je 5-krát vyššia než celoštátny priemer. Štyri pätiny z detí, ktoré haváriu prežili podľa úradných štatistík trpia jednou či niekoľkými chronickými chorobami.

V nemocnici v Novozybkovu, ležiacom asi 180 kilometroch od Černobyľu, chirurg Viktor Chanajev upozorňuje, že mnoho ľudí sa nedokáže uzdraviť, pretože hradené lieky nie sú z najúčinnejších, a tak je treba kupovať iné, drahšie. Od júla finančná pomoc klesne, pretože Novozybkov sa zmení z miesta určeného k evakuácii na obývateľnú oblasť. Chanajev tiež  pripomína, že v lete, kedy býva radiácia najsilnejšia, bude stále nutné odísť z mesta preč.

Kontroly rádioaktivity u značnej časti ruských potravín a nápojov boli v roku 2011 zrušené, a tak sa podľa Greenpeace na pulty po celej krajine dostáva mnoho rádioaktívneho tovaru z Brjanskej oblasti. Dokonca aj nábytok, pretože firmy využívajú drevo z lesov v „zakázanej zóne“, tvrdí advokát Alexander Govorovskij, ktorý podal sťažnosť na oblastnú lesnú správu, ktorá nad tým priviera oči.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.