A. Koboljev: Tento rok sa z Ruska importovalo len 30 % potreby plynu Ukrajiny
Slovensko podľa neho spolu s Poľskom a Maďarskom prispieva k európskemu importu plynu pre Ukrajinu zásadnou mierou. „Väčšina importu plynu určeného pre Ukrajinu však prechádza reverzným tokom cez slovenské územie,“ podčiarkol.
Priblížil zároveň, že popri štátnej spoločnosti Naftogaz v súčasnosti dováža a predáva na ukrajinskom trhu plyn viac ako sedem spoločností importujúcich plyn. „Veríme, že do apríla 2017 budeme mať na Ukrajine úplne liberalizovaný trh s plynom. Naftogaz už dovtedy nebude mať garantovanú monopolnú pozíciu dodávateľa plynu,“ doplnil.
Aby sa nezopakovala situácia s prerušením ruských dodávok plynu, plynárenská infraštruktúra Ukrajiny by sa podľa Koboljeva mohla využiť na to, aby tok plynu zo Slovenska zásoboval Maďarsko a balkánske krajiny. „Chápeme pritom, že potenciálny plynárenský projekt Eastring by mohol splniť ten istý účel ako naše riešenie,“ poznamenal. Zásobovanie krajín južnej Európy cez Ukrajinu by okrem zvýšenia energetickej bezpečnosti európskych krajín a Ukrajiny podľa neho mohlo zároveň ovplyvniť rozhodovanie kľúčových plynárenských hráčov o potrebe rozširovania kapacít plynovodu Nord Stream.
Ohlásené rozšírenie kapacity Nord Stream má podľa Koboljeva ďaleko od toho, že by to bol len komerčný plynárenský projekt. „Nord Stream 2 vytvorí nadbytočné prepravné kapacity, ktoré nebudú slúžiť na diverzifikáciu. Bude napojený stále na ten istý (ruský) zdroj plynu, ktorý bol zastavený v roku 2009. Jeho realizácia pomôže však dosiahnuť isté geopolitické ciele ruského protipólu,“ dodal šéf spoločnosti Naftogaz.
Copyright © TASR 2015