Japonská vláda a TEPCO ignorovali riziká jadrovej nehody
„Hlavný problém vyplynul z toho, že elektrárenské spoločnosti vrátane TEPCO a vláda nevnímali reálnosť nebezpečenstva, pretože uverili mýtu jadrovej bezpečnosti, v mene ktorej sa nejaká vážna nehoda v našej krajine môže stať,“ vysvetlili členovia vyšetrovacej komisie, ktorých citovala agentúra AFP.
Ako dodala agentúra Reuters, správa rovnako vyvoláva pochybnosti, či sú ďalšie jadrové elektrárne pripravené na veľké katastrofy a to aj navzdory novým bezpečnostným pravidlám. Podľa správy by kroky prijaté v ďalších jadrových elektrárňach nemuseli byť dostatočnými, aby sa vyrovnali s veľkou katastrofou spôsobenou ako ľudskou chybou, tak prírodnou katastrofou. Japonsko patrí medzi krajiny pravidelne sužované prírodnými katastrofami od zemetrasení cez tsunami až po aktívne sopky.
Tieto správy, už druhé za posledný mesiac týkajúce sa katastrofy jadrovej elektrárne Fukušima, sa môže chopiť čím ďalej tým hlasnejšie protijadrové hnutie, ktoré protestuje proti opätovnému spusteniu jadrových elektrární odstavených po katastrofe vo Fukušime. Pred týždňom v Tokiu protestovalo proti jadrovej energetike zhruba 170.000 ľudí.
Protijadroví aktivisti na podporu svojich požiadaviek zohnali už viac než 7,8 milióna podpisov a tvrdia, že sa Japonsko bez jadrovej energie zaobíde. To však odmieta vláda, podľa ktorej je energia z jadra pre krajinu nevyhnutná.
ČTK, energia