Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chata pri Zelenom plese
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Chata pri Zelenom plese. Foto: Lenka Preisingerova/energia.sk
12. júla 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Chata pri Zelenom plese má vlastnú vodnú elektráreň

Chata pri Zelenom plese. Foto: Lenka Preisingerová/energia.sk

Tatranská chata vo výške 1551 metrov n. m. ešte minulý rok využívala iba hlučný dieselový generátor. Najčastejšie ho personál využíva v období zamŕzania hladiny a na krátkodobé napájanie najsilnejších spotrebičov. Na elektrickú energiu z agregátu sú napojené všetky zariadenia, od varnej kanvice, cez mikrovlnku, chladničky až po svetlo, kúrenie a mobilný vysielač. Podľa zástupkyne chatára Lenky Lipičanovej sú s prevádzkou agregátu spojené veľké prevádzkové náklady a „pre hluk ho nemôžeme mať zapojený stále,“ dodala.

Diesel generátor na Chate pri Zelenom plese. Foto: Lenka Preisingerová/energia.sk

V súčasnosti personál chaty môže využívať čistú elektrinu z malej vodnej elektrárne. Hydrologické pomery vo vysokohorskom prostredí umožňujú v priebehu jedného roka vyrobiť 9,5 MWh elektrickej energie.

Technika vo vodnej elektrárni. Foto: Lenka Preisingerová/energia.sk

Jednokilowattová vodná elektráreň zabezpečuje dobíjanie akumulátorových batérií na najnutnejšie pokrytie spotreby elektriny v priebehu dňa. Štúdiu realizácie predložila Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity, ktorej pracovníci mapovali hydroenergetický potenciál vo vysokohorskom prostredí. Prvá fáza prác bola ukončená v decembri 2011. „Pri budovaní vodnej elektrárne sa využil stávajúci objekt, pracovníci nezasahovali do prírody a do budovy sme skryli techniku,“ uviedol pre portál energia.sk Milan Gašparovič zo Slovenských elektární. Práce budú pokračovať výrobou a inštaláciou druhého zdroja s výkonom 10kW , ktorá umožní využitie nárazových prietokov, ako aj reguláciu výroby elektrickej energie podľa požiadaviek chaty. V budúcnosti by malo dôjsť aj k výmene staršieho dieselgenerátoru za ekologický typ s vyššou výkonnosťou a nižšími emisiami. Prevádzka vodnej elektrárne je možná do určitého stupňa premrznutia, počas tuhej zimy dochádza k jej obmedzeniu.

Prívod vody do vodnej elektrárne. Foto: Lenka Preisingerová/energia.sk

Ekologická elektrina je na chate dostupná vďaka iniciatíve zamestnancov Slovenských elektrární (SE). Tím SE realizoval projekt vo svojom voľnom čase, v priebehu niekoľkých víkendov.  Malú vodnú elektráreň obnovili vďaka projektu ekologizácie vysokohorských chát, ktorý SE odštartovali  roku 2009 v rámci Energie pre prírodu, jednej z aktivít podnikového programu spoločenskej zodpovednosti s názvom Energia pre krajinu.

Vodná elektráreň v blízkosti Chaty pri Zelenom plese. Foto: Lenka Preisingerová/energia.sk

Chata pre Zelenom plese, tzv. Brnčalka je treťou horskou chatou, ktorá využíva zelenú energiu. Elektrinu z OZE využíva aj Téryho chata a Zbojnícka chata, ktoré vymenili dieselagregáty za fotovoltaické panely.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.