Chata pri Zelenom plese má vlastnú vodnú elektráreň
Chata pri Zelenom plese. Foto: Lenka Preisingerová/energia.sk
Tatranská chata vo výške 1551 metrov n. m. ešte minulý rok využívala iba hlučný dieselový generátor. Najčastejšie ho personál využíva v období zamŕzania hladiny a na krátkodobé napájanie najsilnejších spotrebičov. Na elektrickú energiu z agregátu sú napojené všetky zariadenia, od varnej kanvice, cez mikrovlnku, chladničky až po svetlo, kúrenie a mobilný vysielač. Podľa zástupkyne chatára Lenky Lipičanovej sú s prevádzkou agregátu spojené veľké prevádzkové náklady a „pre hluk ho nemôžeme mať zapojený stále,“ dodala.
Diesel generátor na Chate pri Zelenom plese. Foto: Lenka Preisingerová/energia.sk
V súčasnosti personál chaty môže využívať čistú elektrinu z malej vodnej elektrárne. Hydrologické pomery vo vysokohorskom prostredí umožňujú v priebehu jedného roka vyrobiť 9,5 MWh elektrickej energie.
Technika vo vodnej elektrárni. Foto: Lenka Preisingerová/energia.sk
Jednokilowattová vodná elektráreň zabezpečuje dobíjanie akumulátorových batérií na najnutnejšie pokrytie spotreby elektriny v priebehu dňa. Štúdiu realizácie predložila Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity, ktorej pracovníci mapovali hydroenergetický potenciál vo vysokohorskom prostredí. Prvá fáza prác bola ukončená v decembri 2011. „Pri budovaní vodnej elektrárne sa využil stávajúci objekt, pracovníci nezasahovali do prírody a do budovy sme skryli techniku,“ uviedol pre portál energia.sk Milan Gašparovič zo Slovenských elektární. Práce budú pokračovať výrobou a inštaláciou druhého zdroja s výkonom 10kW , ktorá umožní využitie nárazových prietokov, ako aj reguláciu výroby elektrickej energie podľa požiadaviek chaty. V budúcnosti by malo dôjsť aj k výmene staršieho dieselgenerátoru za ekologický typ s vyššou výkonnosťou a nižšími emisiami. Prevádzka vodnej elektrárne je možná do určitého stupňa premrznutia, počas tuhej zimy dochádza k jej obmedzeniu.
Prívod vody do vodnej elektrárne. Foto: Lenka Preisingerová/energia.sk
Ekologická elektrina je na chate dostupná vďaka iniciatíve zamestnancov Slovenských elektrární (SE). Tím SE realizoval projekt vo svojom voľnom čase, v priebehu niekoľkých víkendov. Malú vodnú elektráreň obnovili vďaka projektu ekologizácie vysokohorských chát, ktorý SE odštartovali roku 2009 v rámci Energie pre prírodu, jednej z aktivít podnikového programu spoločenskej zodpovednosti s názvom Energia pre krajinu.
Vodná elektráreň v blízkosti Chaty pri Zelenom plese. Foto: Lenka Preisingerová/energia.sk
Chata pre Zelenom plese, tzv. Brnčalka je treťou horskou chatou, ktorá využíva zelenú energiu. Elektrinu z OZE využíva aj Téryho chata a Zbojnícka chata, ktoré vymenili dieselagregáty za fotovoltaické panely.
(c) energia