Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Švajčiaska jadrová elektráreň
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrová elektráreň Goesgen vo Švajčiarsku. Foto: TASR/AP Photo/Keystone
10. júla 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Odborníci: Švajčiarske jadrové elektrárne zvládnu zemetrasenie

„Švajčiarske jadrové elektrárne by zvládli aj také silné zemetrasenia, aké sa objavujú v regióne nanajvýš raz za 10.000 rokov,“ uviedol šéf odbornej komisie Georg Schwarz. Nespresnil, akú silu na Richterovej stupnici by takéto zemetrasenie malo. „Ochrana obyvateľstva i životného prostredia pred vysokými dávkami radiácie je zaistená,“ povedal.

Švajčiarsko sa po jadrovej havárii vo Fukušime rozhodlo postupne utlmiť prevádzku svojich jadrových elektrární. Žiadne nové už vznikať nebudú a reaktory, ktoré teraz dodávajú prúd do siete, sa budú postupne odpájať podľa toho, ako im bude končiť životnosť. Prvá jadrová elektráreň by mala zastaviť prevádzku v roku 2019, posledná v roku 2034.

Vlani v marci vlna cunami vyradila z prevádzky chladiaci systém elektrárne vo Fukušime a v troch reaktoroch sa následne roztavilo palivo. Zo zariadenia uniklo veľké množstvo rádioaktivity a jadrová havária bola druhá najhoršia od výbuchu reaktora v jadrovej elektrárni v Černobyle v roku 1986. Niektoré krajiny, okrem iného Nemecko a Švajčiarsko, sa v reakcii na katastrofu rozhodli prestať využívať jadrovú energiu.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: TASR/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.