Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
koral-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Koral. Foto: Flickr.com/USFWS Pacific
19. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Texaskí ekológovia odmietajú likvidáciu nefunkčných ropných plošín

Zdroj: Flickr.com/USFWS Pacific (Licencia Creative Commons)

V súčasnosti sa ekológovia snažia zachrániť predovšetkým ťažobnú plošinu High Island 389-A ležiacu asi 150 kilometrov od pobrežného mesta Galveston. Plošinu vybudovali pred 30 rokmi. Pred pár mesiacmi jej prevádzku zastavili a federálne úrady teraz požadujú jej likvidáciu do konca januára.

Stĺpy plošiny sú však za 30 rokov porastené koralmi a ťažobné zariadenia sa stali útočiskom pre ryby, morské korytnačky i delfíny. Plošina sa preto stala obľúbeným cieľom výprav turistov a športových potápačov. Ekológovia odhadujú, že likvidácia plošiny by spôsobila smrť 800 živočíchov.

Zdroj: Flickr.com/SteveD. (Licencia Creative Commons)

„Podobné stavby priťahujú morský život aj do miest, kam by sa za normálnych podmienok nerozšíril,“ uviedol oceánológ z Texaského univerzitného systému Greg Stuntz. „Na podmorských častiach plošiny rastú koraly, rodí sa tu mnoho živočíchov, vrátane morských cicavcov,“ dodal.

Predpismi amerického ministerstva vnútra, pod ktoré fungovanie ropných plošín spadá, však nariaďujú majiteľom plošín zariadenia zlikvidovať najneskôr do piatich rokov od zastavenia prevádzky. Ministerstvo tvrdí, že keď zostanú plošiny stáť, zvyšuje sa nebezpečenstvo úniku ropy z vrtu v morskom dne. Podľa úradu by počas tohto roka malo byť zlikvidovaných 150 nepoužívaných ťažobných plošín.

Ekológovia, ktorí sa snažia odstraňovaniu týchto zariadení zabrániť, majú podporu nielen u texaských úradov, ale napríklad aj u rybárskych spolkov. „Ničením plošín spôsobujeme ekosystému v Mexickom zálive viac škody, než by urobil nadmerný rybolov za niekoľko desaťročí,“ vyhlásil Jim Smarr zo združenia texaských rybárov. Podľa neho úrady síce stanovujú kvóty pre najvyšší možný lov niektorých druhov morských živočíchov, pri zničení jedinej plošiny ale často zabijú viac tvorov, ako ich ročne povolia uloviť.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.