Malatinský: Záťažové testy pre slovenské jadrové elektrárne dopadli dobre
Spomedzi tém z oblasti energetiky, ktoré prerokovávali ministri z členských štátov EÚ, sa Slovenska netýkal iba návrh nariadenia o ťažbe na mori. Ostatné témy, ako návrh nariadenia pre transeurópsku energetickú infraštruktúru, cestovná mapa pre európsku energetiku do roku 2050, oznámenie Európskej komisie o energetickej stratégii z obnoviteľných zdrojov, medzinárodné vzťahy v oblasti energetiky a hodnotenie bezpečnosti elektrární už boli zaujímavé aj pre SR.
Malatinský uviedol, že slovenská delegácia v rámci diskusií o hodnotení záťažových testov pre jadrové elektrárne na území EÚ ocenila dobrovoľnú snahu Bruselu – po havárii jadrovej elektrárne vo Fukušime – preskúmať stav všetkých jadrových elektrární na území únie a v jej tesnom susedstve.
„Týmto postojom Európska únia deklarovala veľký záujem, ktorý sa pripisuje jadrovej bezpečnosti, čo Slovenská republika ocenila,“ uviedol minister.
Šéf slovenského rezortu hospodárstva spresnil potvrdenie Rady, že medzinárodný tím expertov mohol skonštatovať, že všetky jadrové elektrárne na území Slovenska spĺňajú náročné kritériá záťažových testov.
„Toto potvrdila aj záverečná správa európskych jadrových regulátorov, z ktorej vyplýva, že v slovenských jadrových elektrárňach nie je v tejto chvíli potrebné vykonať žiadne okamžité zásahy pre zaistenie jadrovej bezpečnosti,“ uviedol Malatinský. Podľa neho to znamená, že Slovensko považuje proces vykonania záťažových testov, tak ako bol zadefinovaný, za ukončený. A túto pozíciu slovenská delegácia predniesla aj na Rade.
Minister priznal, že niektoré členské štáty EÚ, ktoré sú menej priaznivo naklonené jadrovej energetike, sa pokúšali o zavedenie ďalších testov, ale na stranu Slovenska sa pridalo veľa ďalších krajín, a tak možno povedať, že táto etapa zabezpečovania záťažových testov je už ukončená.
Zdroj: TASR, energia
Ilustračná snímka: TASR