Vodné dielo Gabčíkovo oslávi 20. rokov prevádzky
„Slovensko je aj v tomto roku jednou zo 14 krajín Európy, ktoré oslavujú Medzinárodný deň Dunaja. Pripomenuli sme si rieku, ktorá je čistejšia a bezpečnejšia, ale upozornili sme aj na význam ochrany životného prostredia,“ povedal minister životného prostredia SR Peter Žiga a dodal, že tento rok je aj ďalší dôvod na oslavu – 20. výročie prevádzky Vodného diela Gabčíkovo (VDG).
Návštevníci mali možnosť v sobotu (9.6.) absolvovať vyhliadkové plavby loďou po Dunaji a v rámci šiesteho ročníka podujatia Otvorená elektráreň – Open Plant prehliadku Vodnej elektrárne na Vodnom diele Gabčíkovo, ktorá v októbri oslávi 20 rokov od spustenia prvého turbogenerátora. Po ukončení modernizácie bude prvou vodnou elektrárňou s najnovšou ekologickou technológiou, turbínou označovanou „fish friendly“. Prevádzka bude vďaka novým technológiám efektívnejšia a zároveň poskytne dokonalejšiu ochranu pred povodňami.
„Vodná elektráreň Gabčíkovo je unikátny ekologický obnoviteľný zdroj, ktorý produkuje približne desatinu elektriny spotrebovanej na Slovensku. Využívanie jej špecifickej schopnosti napĺňať požiadavky energetického systému a zároveň umožňovať plavbu po rieke Dunaj je príkladom dobrej spolupráce medzi Slovenskými elektrárňami, Vodohospodárskou výstavbou a Slovenským vodohospodárskym podnikom. Slovenské elektrárne už dnes vyrábajú takmer 90 % elektriny bez produkcie škodlivých emisií,“ uviedol na sobotňajšom podujatí Paolo Ruzzini, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva a. s. Slovenské elektrárne.
Podľa generálneho riaditeľa š. p. Vodohospodárska výstavba Ladislava Lazára Vodné dielo Gabčíkovo sa právom považuje za slovenský národný poklad. „Ide o jedno z najväčších vodných diel v Európe, ktoré významne prispelo k povodňovej bezpečnosti. Umožnilo celoročnú lodnú dopravu a prináša ekologicky čistú elektrickú energiu, čím pomáha chrániť životné prostredie. Gabčíkovo vytvorilo tiež ideálne podmienky pre rozvoj vodných športov a stalo sa obľúbeným miestom relaxu,“ povedal.
Výstavba Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros bola jedným z najväčších vodohospodárskych projektov v Európe. V celom úseku vodného diela sa na oboch stranách Dunaja významne zvýšila protipovodňová bezpečnosť územia. V úseku medzi Bratislavou a Sapom sa vytvorila plavebná cesta so zabezpečenou plavebnou hĺbkou 3,5 m. Pozitívny vplyv sa zaznamenal aj v ramennej sústave. Zastavilo sa vysychanie koryta, sústava je trvale napájaná prevzdušnenou vodou z nápustného objektu pri obci Dobrohošť. Od začiatku prevádzky sa vyrobilo 42.253.308 MWh ekologicky čistej energie z obnoviteľného zdroja. Výroba elektrickej energie na vodnej elektrárni pokrýva zhruba 8 % spotreby elektrickej energie Slovenska.
Cez plavebné komory VD Gabčíkovo sa od roku 1998 prepravilo 295.443 plavidiel a 4.993.101 osôb. „Vodné dielo Gabčíkovo je dôležité z pohľadu zabezpečenia protipovodňovej ochrany občanov Slovenskej republiky. Je tiež významným prínosom pri medzinárodnej plavbe,“ zdôraznil Marian Supek, poverený výkonom funkcie generálneho riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p.
Zdroj: TASR, energia
Ilustračná snímka: TASR