IEA: Emisie CO2 v USA prudko klesli vďaka bridlicovému plynu
Emisie CO2 v USA klesli za posledných päť rokov o 450 miliónov ton, čo bol najhlbší pokles medzi krajinami, ktoré IEA sleduje, vrátane Európskej únie. USA pritom odmietli ratifikovať Kjótsky protokol o znižovaní emisií a pokusy zaviesť podľa vzoru EÚ povinné znižovanie emisií spojené s ich obchodovaním skrachovali.
V Číne naopak emisie vzrástli len vlani o 9,3 %, čiže viac ako 700 miliónov ton. India už podľa IEA predbehla Rusko a stala sa štvrtým najväčším emitentom CO2 po Číne, USA a EÚ.
Vedľa boomu bridlicového plynu, vďaka ktorému sa USA stali v plyne sebestačnými, prispelo k poklesu emisií aj sústavné zvyšovanie energetickej účinnosti v doprave. „Je to príbeh úspechu, založený na kombinácii politických opatrení a technológie – opatrení podnecujúcich zvyšovanie efektívnosti a technológia, ktorá umožnila ťažbu bridlicového plynu,“ povedal britskému denníku šéf IEA Fatih Birol.
Podľa ministerstva energetiky USA sa produkcia elektrickej energie z uhoľných elektrární za posledných 12 mesiacov znížila o 19 %, zatiaľ čo produkcia plynových elektrární vzrástla o 38 %. Elektrárne na plyn emitujú na jednotku energie asi len polovicu emisií uhoľných elektrární.
Kým pred desiatimi rokmi bola ťažba plynu z hlbokých bridlíc v USA okrajovou záležitosťou, vďaka spojeniu technológií horizontálnych vrtov a hydraulického štiepenia hornín USA už v roku 2010 prekonali Rusko a stali sa najväčším producentom plynu na svete. Teraz sa plyn z bridlíc podieľa na celkovej ťažbe v USA štvrtinou a odhaduje sa, že do 20 rokov by to mala byť polovica. V Európe sa zatiaľ s výraznejším rozvojom ťažby bridlicového plynu zatiaľ nepočíta, pretože jeho kritikom sa tu darí šíriť tvrdenie, že táto aktivita môže znečistiť podzemné vody.
„Bridlicová revolúcia“ zrazila v USA ceny plynu približne na sedminu úrovne v Európe alebo v Ázii a vyvolala nádej na to, že do Spojených štátov sa vďaka lacnej energii vráti priemyselná výroba, ktorú firmy v minulých desaťročiach prevádzali do Číny a ďalších lacných krajín. Na rozdiel od vládami preferovaných obnoviteľných zdrojov, ktoré bez vysokých verejných subvencií nie sú schopné prežiť a zvyšujú tým ceny energií, nové zdroje plynu daňových poplatníkov nič nestojí a spotrebiteľom energiu zlacňujú.
Zdroj: ČTK, energia