ÚRSO: Pokles výkupných cien solárnej elektriny neohrozuje jej výrobcov
„Opatrenie úradu neplatí retroaktívne, to znamená, že tých výrobcov, ktorí už majú cenu schválenú, sa plánované zníženie cien netýka. Týka sa len nových fotovoltických elektrární, ktoré začnú produkovať elektrinu až po 1. júli tohto roka,“ uviedol v reakcii na vyjadrenia SAPI hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.
Pripomenul, že ÚRSO je štátnou autoritou na reguláciu cien elektriny a musí dbať na to, aby ceny boli spravodlivé pre všetkých účastníkov trhu. Zmeny, ktoré sa odohrávajú na trhu s energiami, konkrétne výrazný aktuálny pokles cien technologických zariadení fotovoltických elektrární, od ktorých sa odvíja doba návratnosti investícií, a teda aj cena za výkup elektriny, nemôže ignorovať a jeho povinnosťou je na tieto skutočnosti reagovať znížením ceny.
„Inak by štát poskytoval fotovoltike neprimeranú výhodu – neadekvátne vysokú cenu, ktorá vstupuje do koncovej ceny elektriny, ktorú by museli platiť všetci ostatní odberatelia, vrátane domácností. Inak povedané, neprimerané vysoké ceny za elektrinu by výrobcom zo solárnych elektrární zaplatili ostatní odberatelia z vlastného vrecka,“ dodal Lupták.
SAPI informovala, že štát jednostranne podporuje jadrovú energetiku, zatiaľ čo nad slnečnou energiou sa zmráka, o čom svedčí aj plánované nesystémové a drastické zníženie výkupnej ceny za elektrinu zo solárnych zariadení. Tá od 1. júla 2012 klesne zo súčasných 194,54 eura na 119 eur za megawatthodinu. „Je to krok, ktorý výrobcov energie priamo ohrozuje,“ konštatovala výkonná riaditeľka SAPI Veronika Galeková.
Copyright © TASR 2012