Česko: Ústavný súd ponechal v platnosti zdanenie fotovoltaiky
„Žiadne z týchto ustanovení nemá protiústavní charakter. Zákonodarca sledoval jasný cieľ, ktorý je podporený verejným záujmom. Nikto nemá právo na to, aby nedošlo k zmene zákona. Ale zmena nesmie byť svojvoľná. V tomto prípade boli všetci sudcovia rovnakého názoru a teda, že o svojvôľu nejde,“ povedala novinárom sudkyňa spravodajkyňa Ivana Janů.
Zákonodarcovia majú podľa ÚS právo obmedziť štátnu podporu výroby energie zo slnečného žiarenia, ak sa výrazne zmení situácia. Po solárnom boome k tomu údajne mali relevantné dôvody. Verejný záujem na cene energie prevážil nad záujmami investorov a ich očakávaním plynúcim zo skorších podmienok.
Sudcovia ale zdôraznili, že s ohľadom na individuálne rozmery každého prípadu nemôžu vylúčiť svoj zásah po eventuálnych sťažnostiach investorov. „Robili sme abstraktný prieskum a nemáme pred sebou konkrétny prípad, to je trošku iná situácia,“ uviedla Janů. Nádej na úspech by teoreticky mali malovýrobcovia, ktorí prevádzku elektrární financovali z bankových úverov a sú zaťažení platbou vysokých úrokov, ktoré nedokážu zvládnuť.
Súd vyšiel v ústrety zadĺženým solárnym investorom novým výkladom daňového poriadku,. Ak sú pre neho odvody výrazným problémom, mal by im štát poskytnúť odklad alebo rozložiť úhrady na viac splátok. Cieľom je to, aby nemuseli solárny biznis úplne opustiť. „Tí (investori) bez úveru zarábajú slušne od samého začiatku,“ zdôraznila Janů.
Podľa senátorského návrhu zasiahli sporné zákony do majetkových práv investorov a ich práva na slobodu podnikania. Senátorom vadilo aj to, že snemovňa zmeny prijala v stave legislatívnej núdze. Upozorňovali na spätnú účinnosť noriem, ktoré podľa nich nezodpovedá základným náležitostiam demokratického a právneho štátu. Podľa Ústavného súdu však v tomto prípade ide o tzv. nepravú retroaktivitu, ktorá je prípustná. Vyhlásenia sa nezúčastnil žiadny zo senátorov, ani ich právny zástupca Jan Kalvoda. Minulý týždeň sa zriekli verejného rokovania a nechali súd rozhodnúť pri uzavretom zasadnutí pléna.
Počet solárnych elektrární predvlani kvôli vysokej výkupnej cene zelenej elektriny výrazne vzrástol. Z tohto dôvodu hrozilo zdraženie zelenej elektriny o viac než 10 %. Aby vláda zdraženie zabránila, zaviedla spornú sériu opatrení.
Najviac kritizované opatrenie je 26-percentný odvod z výkupnej ceny a 28-percentná zrážka zo zeleného bonusu, teda v podstate zdanenie elektriny zo slnečných elektrární. Novela tiež spätne prehlásila bezplatné emisné povolenky pre prevádzkovateľov elektrární za dar a tým ich včlenila do režimu darovacej dane. Tretím problémom je zrušenie daňových prázdnin. Pred prijatím napadnutej novely zákona o dani z príjmu boli príjmy z výroby energie z obnoviteľných zdrojov oslobodené od daní na päť rokov. Všetky tri opatrenia Ústavný súd preskúmal, dôvod k ich zrušeniu nenašiel.
Prevádzkovatelia elektrární tvrdia, že im štát nečakanou zmenou podmienok zmaril podnikanie a znížil zisky. Mnohí svoje elektrárne radšej predali. Chcú dosiahnuť toho, aby im štát ich straty nahradil.
Podľa advokáta Tomáša Skoumala z advokátskej kancelárie Baker & McKenzie sa Ústavný súd nálezom pragmaticky postavil na stranu štátu. “ V dôsledku jeho rozhodnutia sa dá očakávať, že prevádzkovatelia solárnych elektrární sa teraz budú viac sústrediť na aktívnu ochranu svojich záujmov prostredníctvom žalôb na ochranu investícií,“ uviedol Skoumal vo vyjadrení adresovanom médiám.
Aliancia pre energetickú sebestačnosť nález kritizuje. „Spätný zásah do stability právneho prostredia, narušenie garancie návratnosti investícií a rovnosť pred zákonom môže vybudovať nebezpečný precedens ktorý potom bude môcť niektorá nasledujúca vláda zneužiť pri akomkoľvek podnikateľskom sektore alebo finančnom produkte pre občanov. Bez ohľadu na to, že rozhodnutie Ústavného súdu vzniklo v kontexte solárnej energetiky,“ uviedol predseda Aliancie pre energetickú sebestačnosť Pavel Šich.
Stabilné prostredie by podľa aliancie zabezpečilo čistej energetike rast, s pomocou ktorého by sa znížila závislosť na fosílnych palivách , zlepilo ovzdušie a výhľadovo by sa znížila cena elektriny.!Solárna daň nás vedie do energetického skanzenu,“ uviedol Martin Sedlák z aliancie.
ČTK, energia