Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vlhkomer
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Vlhkomer. Foto: Flickr.com/Claudio Matsuoka
14. mája 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Nadmerná vlhkosť v dome zvyšuje energetickú náročnosť budovy

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia stavieb, kde sa prejavuje vlhkosť.
Na čo sa zamerať
  • zistite príčinu vlhkosti
  • kontaktujte odborníka, ktorý zistí rozsah poškodenia a vlhnutia
  • sledujte vlhkomer a prispôsobte tomu režim vetrania
Ako zabrániť vlhkosti v dome Účinným riešením odstránenia vlhkosti je dostatočné vetranie spojené s kúrením.

Zistite príčinu  vlhkosti

Primárnych zdrojov vlhkosti môže byť v dome niekoľko. Môže ísť o menej závažné a relatívne ľahko odstrániteľné príčiny, no v niektorých prípadoch je potrebné vynaložiť oveľa väčšie úsilie spojené so stavebnými zásahmi do konštrukcie domu. Príčinou prieniku vlhkosti do interiéru môže byť poškodená strešná krytina, nefunkčné odkvapy, zlý odvod dažďovej vody, netesniace okná, nedostatočné vetranie a vykurovanie, nedostatočná izolácia alebo poškodená fasáda domu.

„Ak opomenieme vlhkosť, ktorá sa do domu dostáva stavebnými poruchami, a to netesniacou izoláciou základov, zatekajúcou strechou, stretávame sa s vlhkosťou, ktorá vznikla pri výstavbe a vlhkosťou, ktorú produkujú ľudia a rastliny. Pri výstavbe býva použité značné množstvo vody najmä do betónových zmesí, mált, omietok a tzv. liatych podláh. Zdrojom vlhkosti môžu byť aj ďalšie použité stavebné materiály,“ tvrdia odborníci zo spoločnosti Wienerberger.

Veľké komplikácie prináša vzlínajúca vlhkosť, ktorá do konštrukcie domu preniká vďaka prirodzenej savosti materiálu, kapilárnym vzlínaním, máčaním konštrukcie pretekajúcou vodou. Vlhkosť stavby môže spôsobiť i tlaková voda, vysoká hladina spodnej vody či rôzne chemické reakcie. Keďže väčšina stavebných materiálov obsahuje malé póry, ktoré „sajú“ vodu zo zeme, vlhkosť môže stúpať stenami. Výška, do akej v stene vlhkosť vystúpi, je závislá od niekoľkých faktorov:

  • veľkosť pórov v stene
  • druh tapety alebo maľby na stene
  • stupeň vlhkosti v zemi

Vo väčšine prípadov vzlínajúca vlhkosť nevystúpi vyššie ako 1,5 m, no môže vystúpiť i do viac ako 2 m.  Príčinou je najčastejšie pri starších domoch nedostatočná, chýbajúca alebo už opotrebovaná hydroizolácia.

Nezanedbateľnú úlohu hrá tiež tzv. rosný bod v murive.

Trochu teórie z fyziky
Rosný bod alebo teplota rosného bodu je teplota, pri ktorej je vzduch maximálne nasýtený vodnými parami (relatívna vlhkosť vzduchu dosiahne 100%). Ak teplota klesne pod tento bod, dochádza ku kondenzácii.

Pokiaľ  už murivo nedokáže absorbovať viac vodných pár, je naštartovaný proces kondenzácie, ktorý sa pri nesprávnej skladbe obvodovej steny môže prejaviť zvyšujúcou sa vlhkosťou v interiéri.

Relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti pri teplota 20 oC Teplota rosného bodu
80 % 16,4 oC
70 % 14,4 oC
60 % 12,0 oC
50 % 9,3 oC

Teplota rosného bodu sa so stúpajúcou vlhkosťou vzduchu zvyšuje, a tým rastie aj pravdepodobnosť vzniku plesní a kondenzácie vodných pár, ktorá môže poškodiť materiály. Tie sa vlhkosťou znehodnocujú, a môžu tak ohroziť konštrukciu celej stavby. Ide predovšetkým o:

  • drevo, ktoré vo vlhkosti môže byť napadnuté plesňou a hnilobou
  • vláknité izolačné materiály, ktoré strácajú vlhkosťou svoju izolačnú schopnosť.

Spôsoby odstránenia vlhkosti

Voľba metódy závisí od konkrétnej situácie, na miere poškodenia domu vlhkosťou a tiež od finančnej situácie majiteľa domu. Medzi najčastejšie využívané patria:

  • mechanické odstránenie vlhkosti: podstatou je vykopanie odvetrávacej šachty po obvode múru. Umožňuje rýchlejší odtok vody. Do šachty je vložená drenáž, všetko sa zasype štrkom, ktorý je vysoko vodopriepustný.
  • mechanické a injektážne odstránenie: Ide o vytvorenie hydroizolačnej clony proti vlhkému murivu, a to jeho podrezávaním. Do vzniknutej škáry sa postupne vkladá izolačná fólia s dlhou životnosťou, odolná proti tlakovej vode, radónu i soliam a injektážna rúrka. Škára sa omietne cementovou maltou a po zatvrdnutí sa pod tlakom plní injektážnou maltou. V druhom prípade sa môže použiť iba tlaková injektáž. Vtedy je murivo navŕtané v sklone tak, aby vrty preťali ložné škáry tehál. Do otvorov sú vložené injektážne trysky, na tie je pripojená vysokotlaková hadica injektážneho čerpadla a do muriva je pod tlakom vpravovaná jednozložková alebo dvojzložková živica, ktorá sa v konštrukcii rozťahuje, zvyšuje svoj objem, obaľuje tehly a vypĺňa priestor v škárach.
  • elektrofyzikálne odstránenie vlhkosti využíva vlastnosti elektrického prúdu. Molekuly vody prechádzajú v elektrickom poli od kladného k zápornému pólu, vzlínaniu vody možno zamedziť zmenou elektrického poľa vody. Dôjde k otočeniu pohybu molekúl, a tým i zabráneniu postupu vlhkosti nahor. Táto neinvazívna metóda je nenáročná na  použitie materiálu,  ekonomicky výhodnejšie oproti vyššie spomínaným metódam, pretože minimálne zasahuje do statiky muriva. Ročná spotreba elektrického prúdu pri tejto metóde je 0,95 kWh na bežný meter.
  • elektrochemické odstránenie vlhkosti je založené na báze chemických procesov. Spája vlastnosti injektážnej a elektrofyzikálnej metódy. Pre odstránenie vlhkosti sa používa injektážny roztok, ktorý má tesniace a elektrovodivé vlastnosti.

Okrem spomínaných metód využite aj doplnkové spôsoby, ku ktorým patrí použitie nepriepustnej fólie s ventilačnými otvormi alebo sanačnej omietky.

Tipy ako zamedziť nadmernej vlhkosti v interiéri

Vlhkosť v dome nespôsobujú len stavebné poruchy. Iba varenie, žehlenie či sprchovanie zvyšuje vlhkosť vo vnútri domu. Dokonca aj ľudská pokožka a dýchanie odparujú značné množstvo vody. Vlhkosť sa potom prejavuje kondenzáciou vody na oknách alebo vznikom plesní.

Ilustračná snímka: Pleseň v dome. Foto: Flickr.com/seishin17 (Licencia Creative Commons)

V takýchto prípadoch je veľmi účinným riešením odstránenia vlhkosti dostatočné vetranie spojené s kúrením. Pri zabývaní novostavieb je dôležité čo najviac kúriť a vetrať. Odstránite tým vlhkosť zabudovanú pri výstavbe.

Závažným prejavom vlhkosti sú nevzhľadné šedé škvrny či plesne na stenách v interiéri, ktoré môže negatívne ovplyvňovať zdravie ľudí a vyvolávať rôzne choroby a alergie. Okrem toho vlhkosť môže kompletne zničiť nábytok, celú konštrukciu muriva vrátane fasády aj vnútorných náterov a omietok. V neposlednom rade vlhké murivo spôsobuje nezanedbateľné tepelné a energetické straty. Prílišná vlhkosť znehodnocuje vrstvu izolácie a znižuje tým aj jej izolačné vlastnosti. Vzniku plesní okrem iného zamedzíte:

  • zlepšením tepelnoizolačných vlastností obvodového plášťa v miestach tepelných mostov;
  • zvýšením teploty vnútorného vzduchu v miestnosti;
  • zvýšením prúdenia vzduchu v blízkosti povrchu stavebných konštrukcií;
  • znížením vlhkosti vzduchu v miestnosti pravidelným vetraním, a to rýchlou výmenou teplého a vlhkého vzduchu za vonkajší vzduch s nižšou vlhkosťou.
  • v zimnom období si dajte pozor na zatváranie dverí medzi vykurovanými a nevykurovanými miestnosťami
  • nábytok umiestnite aspoň desať centimetrov od steny, vzduch tak bude za ním lepšie cirkulovať

V prípade, že máte problémy s nadmernou vlhkosťou, odporúčame ju sledovať vlhkomerom a prispôsobiť tomu režim vetrania. V prípade, že sa rozhodnete znížiť nadmernú vlhkosť, navštívte odborníka, ktorý zistí rozsah poškodenia a vlhnutia. Po dôkladnej analýze vám potom poradí, ako sa vlhkosti zbavíte.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.