![ropa_tazba2](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/02/6963.jpg)
OPEC: Aprílová ťažba bola vysoko nad limitom
Za marec agentúra Reuters na základe zdrojov z ropného trhu odhadla produkciu OPEC na 31,26 milióna barelov denne (b/d), čo bolo maximum od septembra 2008. K aprílovému rastu prispelo najmä zvýšenie ťažby v Iraku a Líbyi.
Saudská Arábia, ktorá je najväčším producentom OPEC, zvýšila minulý mesiac ťažbu proti marcu o 179.000 b/d na 10,1 milióna barelov. Irán informoval viedenské ústredie organizácie, že v apríli ťažil 3,76 milióna barelov denne, teda stále rovnako ako vo februári. Jeho údaje tak popierajú, že by iránsku ťažbu narušili medzinárodné sankcie.
Zvýšená ťažba OPEC nahrádzala vo svete výpadky spôsobené nezvyčajne veľkým počtom porúch a odstávok. Ich vplyvom boli v prvej polovici apríla mimo prevádzky kapacity v celkovom objeme 1,3 milióna barelov denne.
Vďaka zvýšenej ponuky suroviny a útlmu ekonomiky v Európe, USA aj Číne sa v posledných týždňoch cena ropy po prudkom raste zo začiatku roka výrazne znižovala. Z marcového maxima nad 128 dolármi za barel zostúpila cena severomorskej ropy Brent o zhruba 15 dolárov.
Rastie tiež produkcia ostatných krajín. OPEC odhadla, že ponuka ropy z krajín mimo organizáciu tento rok vzrastie o 640.000 barelov denne, čo je 50.000 barelov nad marcovým odhadom.
OPEC predpokladá, že útlm svetového dopytu končí, aspoň v dohľadnej dobe. Globálna spotreba by tento rok mala vzrásť o 900.000 barelov denne, čo je 40.000 barelov nad marcovým odhadom. Úrad pre energetické informácie pri ministerstve energetiky USA tento týždeň zvýšil svoju predpoveď rastu globálneho dopytu po rope o 70.000 na 960.000 barelov denne.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka: SITA/AP Photo
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)