Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Karlov most - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Karlov most
9. mája 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Česko: Snemovňa potvrdila nový zákon o podporovaných zdrojoch energie

Popri podpore výroby biometánu zákon ponecháva povinnosť vykúpiť elektrinu z obnoviteľných zdrojov aj u tých prevádzkovateľov, u ktorých zo zákona koncom roka skončia príslušné zmluvy.

Český minister priemyslu a obchodu Martin Kuba varoval, že ak by snemovňa zákon neprijala, bude tlak na podporu OZE zo štátneho rozpočtu ešte vyšší, pretože bude platiť súčasný zákon. Podpora OZE bola v minulosti nastavená až príliš štedro, upozornil.

Podľa ministerstva priemyslu a obchodu (MPO) bolo zavedenie novej legislatívy spojené s európskou smernicou a mala platiť už skôr. Pri zachovaní doterajšieho stavu by hrozila Česku žaloba zo strany Európskej komisie (EK) a finančné sankcie. Podpora všetkých zdrojov v novom zákone je tiež podľa MPO podmienená splnením množstva podmienok, ktoré povedú k energeticky efektívnemu využívaniu týchto zdrojov.

Energetický regulačný úrad (ERÚ) s podporou biometánu, s ktorou zákon počíta až vo výške 1.700 českých korún za megawatt hodinu, nesúhlasí. Hrozí tým podľa ERÚ prudký rozvoj zdrojov na biometán, čo by mohlo zvýšiť ceny energie ako nedávno solárne elektrárne. Prostredníctvom ďalších legislatívnych zmien chce ERÚ od roku 2014 docieliť úplne zastavenie finančnej podpory pre nové obnoviteľné zdroje, lebo podľa šéfky ERÚ Aleny Vitáskovej sa stala podpora pre českých spotrebiteľov ekonomicky neúnosná. 

Nový zákon tiež upravuje spôsob nakladania so solárnymi panelmi na konci ich životnosti. Likvidáciu panelov, ktoré výrobca predal a predá do 1. januára 2013, bude musieť financovať prevádzkovateľ solárnej elektrárne. Po tomto dátumu už to bude musieť zabezpečiť samotný výrobca panelov. Prevádzkovatelia českých solárnych elektrární proti tomu protestovali. Tvrdia, že na tento účel už finančne prispievajú v rámci európskej asociácie PV Cycle. Pri dvojitom zaťažení hrozia niektorí z investorov arbitrážami.

Česká fotovoltaická priemyselná asociácia rozhodnutie snemovne privítala. „Hlavným prínosom zákona je, že umožňuje obchodovanie s elektrinou z OZE na burze – postupne so znižovaním podpory tu bude elektrina obchodovaná výhradne na základe trhových princípov,” uviedla asociácia.

Norma tiež ruší rezervácie nevyužitého výkonu OZE v sieti z roku 2010, čo umožní pripájanie nových solárnych, či veterných elektrární. „Celkom ide o zhruba 600 MW, ktoré budú môcť byť využité napríklad pre malé solárne elektrárne na strechy rodinných domov,” uviedla asociácia. Zákon ale tiež naďalej počíta s 26 – percentnou daňou na solárne elektrárne.

Martin Sedlák z Aliancie pre energetickú sebestačnosť chváli, že zákon počíta s podporou tepla z OZE. „Pomôže tak rozšíreniu rýchlorastúcich drevín a podporí českých poľnohospodárov,” uviedol. Sedlák ale legislatíve vytýka, že zachováva podporu spoluspaľovania drevnej štiepky a hnedého uhlia až do roku 2015. „Dotácie tiež získava spaľovanie netriedeného komunálneho odpadu, kedy cenné suroviny skončia v spaľovniach a zníži sa motivácia triediť komunálny odpad,” dodal.

Nová norma má podľa vlády pomôcť Česku dosiahnuť cieľa, ku ktorému sa zaviazala v rámci EÚ, aby do roku 2020 OZE pokrývali 13,5 % spotreby energie. ERÚ však predpokladá, že Česko dosiahne ciele už v roku 2013.

Fotovoltaici upozornili, že by sa mal prehodnotiť súvisiaci plán pre podporovaný výkon solárnych elektrární, ktorý bol do roku 2020 už naplnený. „Ak sa neaktualizuje, príde fotovoltaika o podporu už od roku 2014 – predtým než dosiahne konkurencieschopnosti okolo roku 2017,” dodala asociácia.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.