![morska tazba](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/02/6910.jpg)
Rosnefť a Statoil budú spoločne ťažiť ropu v Barentsovom mori
Dohodu v prítomnosti ruského premiéra Vladimira Putina podpísal šéf Rosnefti Eduard Chudjanatov a šéf Statoilu Helge Lund.
V minulých dňoch podpísala Rosnefť podobné dohody o ťažbe energetických surovín v arktickej oblasti Ruska s americkým gigantom ExonnMobil a talianskym ENI. Rusi budú spolupracovať s Talianmi pri ťažbe ropy aj v oblasti Čierneho mora. Všetky tri dohody budú mať význam pre ruský a svetový ropný priemysel. V Barentsovom mori sa pod dnom nachádzajú obrovské zásoby ropy a zemného plynu. Ich ťažba v starých sovietskych náleziskách klesá a s novými spoločnými podnikmi si Rusko zabezpečuje potrebný kapitál a najmodernejšie technológie.
Rusku patrí v Barentsovom mori v blízkosti morskej hranice s Nórskom päť blokov. Z nich sa na sprístupnení dvoch bude podieľať ENI. Odhaduje sa, že len v nich sa nachádza asi 28 miliárd barelov ropného ekvivalentu. Vo zvyšných troch sa má nachádzať 1,4 až 35,7 miliardy barelov.
Spoločnosť Merrill Lynch odhaduje, že ropné rezervy Rosnefti len v arktickej oblasti dosahujú asi 309 miliárd barelov. Má ich medzi ropnými spoločnosťami najväčšie na svete.
Z mŕtveho bodu by sa mal pohnúť aj plynárenský projekt Štokman v Barentsovom mori. Pod morským dnom sa nachádza viac zemného plynu než v celom nórskom kontinentálnom šelfe. Oživiť ho má dohoda o skvapalňovaní plynu, ktorá by sa mala podpísať začiatkom júna. Medzinárodné konzorcium vedie Gazrpom a jeho členom je aj francúzsky Total.
Analytici uvádzajú, že pokrok v realizácii projektu Štokman bol pre Nórov predpokladom, aby sa zapojili do spolupráce s Rosnefťou.
Vláda sa podľa všetkého chystá rozčleňovať podmorské ropné polia, ktoré patria Rosnefti. Vďaka tomu by sa partnermi Rusov mohli stať aj ďalšie veľké nadnárodné ropné koncerny.
Zdroj: TASR, energia
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)