Austrálska technológia spracováva trus čínskych prasiat na bioplyn
S využitím bioreaktora nazvaného PooCareTM a ďalších technológií sa prasačí trus mení na biopalivo určené k vykurovaniu a vareniu. A čo zostane, vráti sa zase do poľnohospodárskeho cyklu – konkrétne farmárom poslúži ako vysoko kvalitné hnojivo.
„Ziskom je energia a palivo pre farmárov aj to, že sa predíde ďalšiemu znečisťovaniu životného prostredia,“ upozorňuje profesor z Juhoaustrálskej univerzity Ravi Naidu, vedúci vedeckého výskumu v austrálskej spoločnosti CRC Care, ktorá sa zapojila do vývoja príslušnej technológie. „Je to skutočne zelená technológia,“ prehlásil Naidu.
Bioreaktor na spracovanie prasačích exkrementov je 30 metrov dlhý, 10 metrov vysoký a štyri metre široký. Je zapustený pod zem a výkaly ním prechádzajú pomaly v predpísanej teplote.
Finálnym produktom je bioplyn, ktorý sa čerpá do plynových nádrží a z nich sa potom môže dodávať miestnej komunite. Celý proces trvá asi mesiac. Prvý biogenerátor už pracuje na farme v stredočínskom Wu-chane.
V Číne je odhadom 700 miliónov prasiat, ktoré sú zdrojom zhruba dvoch tretín ročnej spotreby mäsa v tejto krajine. Avšak len asi desatina ich trusu sa zatiaľ využíva ako hnojivo, pričom výživné látky stratené s nevyužívaným trusom jedného prasaťa sa odhadujú na 52 dolárov ročne. Ide o veľkú stratu, keďže čínski farmári majú v priemere zárobok 75 dolárov mesačne.
Prasačie exkrementy obsahujú veľké množstvo dusičnanov, ktoré v kvapalnom stave môžu kontaminovať podzemné vody a môžu znečistiť aj jazerá. Nakoniec tak predstavujú hrozbu pre zdravie ľudí, vysvetlil Naidu.
ČTK, energia