USA by dovolili Iránu obohacovať urán výmenou za inšpekcie
Neobmedzené kontroly iránskych komplexov majú byť súčasťou trvalého monitoringu iránskej jadrovej aktivity. V administratíve prezidenta Baracka Obamu vládli ohľadom tejto otázky dlhodobo spory, nakoniec ale podľa denníka Los Angels Times dosiahli konsenzus.
Šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová v polovici tohto mesiaca vyzvala Irán k ústretovým krokom preukazujúcim jeho „úprimné úmysly“, aby mohli USA priaznivo zareagovať.
Teherán dlhodobo tvrdí, že jeho jadrový program smeruje k dosiahnutiu väčšej energetickej sebestačnosti krajiny. Iránci zvýšili produkciu obohacovania uránu na 20 %, čo Bezpečnostná rada OSN odsúdila v šiestich rezolúciách, z ktorých štyri sprevádzajú aj sankcie.
O iránskom jadrovom programe rokovala so zástupcami Teheránu šestica svetových mocností – skupiny 5 +1 (stáli členovia Bezpečnsotnej Rady OSN a Nemecko) – pred približne dvoma týždňami v Istanbule. Ich účastníci sa ale obmedzili na konštatovanie, že rokovania boli konštruktívne a dohodli sa na ďalšom kole 23. mája v Bagdade.
Podľa februárovej správy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) stúpol v iránskom podzemnom zariadení Natanz počet centrifúg o 14 %, a to z 8.000 na viac ako 9.000. V inom komplexe Fordo potom začalo obohacovanie uránu pomocou niekoľkých stoviek centrifúg. Mesačne je v krajine obohatených 14 kilogramov uránu.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka: SITA/AP Photo