IEA: Spotreba narastie o 20 rokov o 40 %
Dopyt po energii do roku 2030 vzrastie v porovnaní so súčasnosťou asi o 40 %, odhadujú experti Medzinárodnej energetickej agentúry IEA v najnovšej správe. Situáciu komplikuje najmä fakt, že vo viacerých svetových regiónoch nie je dostatok elektrární, ale i to, že mnohé krajiny, vrátane USA, majú nekvalitnú elektrickú prenosovú sústavu.
Elektrárne – nedostatkový artikel
Veľký nedostatok elektrární má najmä Čína. Nachádza sa medzi 10 ázijskými štátmi, v ktorých dopyt po elektrine vzrastie najviac na svete. V Thajsku a Indonézii dôjde k rastu spotreby za 20 rokov o 76 %. Pritom na svete žije ešte asi 1,5 miliardy ľudí, takmer štvrtina svetovej populácie, ktorí nemajú elektrifikované domácnosti. Najhoršia situácia je v Afrike, južne od Sahary.
Ak by mala výroba držať krok s dopytom, za nasledujúcich 20 rokov by mali elektrárenské kapacity vzrásť o 4,8 tis GW inštalovaného výkonu. Pre porovnanie, je to päťnásobok výkonu, ktorým disponuje v súčasnosti energetický sektor v USA.
USA budú mať problém s výpadkami
Zlá je i situácia v USA. Krajina má väčšinu elektrární zastaraných a taká je aj jej elektrická prenosová sieť. Washington preto podporuje nielen rozvoj výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, ale aj obnovenie budovania jadrových elektrární.
K útlmu dochádza v budovaní plynových elektrární. Obdobie lacného plynu pominulo a ich prevádzkovanie sa teraz stáva čoraz menej rentabilné. Obnovil sa však dopyt po uhlí. Od roku 2008 uviedli v USA do prevádzky už 16 nových uhlie spaľujúcich elektrární a rovnaký počet sa ich ešte stavia, informuje Financial Times Deutschland.
Globálna diskusia
Dnes začína v kanadskom Montreale Svetová energetická konferencia, kde sa stretnú okrem iných i ministri energetiky zo 70 krajín sveta a vrcholoví manažéri 4 tis. firiem. Budú sa tiež zaoberať otázkou, ako v budúcnosti pokrývať čoraz väčší globálny dopyt po energiách, ako i ostatnými vyššie načrtnutými problémami.
Energia, TASR