Premiér Fico požiadal Brusel o viac financií na likvidáciu bohunických reaktorov
Premiér viackrát pripomenul, že Slovensko muselo pristúpiť k odstaveniu dvoch reaktorov v rámci svojich záväzkov pri vstupe do Európskej únie, pričom išlo o dva funkčné a bezpečné jadrové zariadenia.
„Tá likvidácia jadrových zariadení je mimoriadne drahá. Európska komisia plánuje v nasledujúcom období poskytnúť Slovenskej republike niečo viac ako 100 miliónov eur, pričom naši experti preukázateľne potvrdili, že táto likvidácia bude stáť viac ako 400 miliónov eur,“ upozornil Fico na skutočnosť, ktorú v rámci svojich rokovaní predostrel aj predsedovi Európskej komisie (EK) Josému Manuelovi Barrosovi.
Slovenský premiér uviedol, že požiadal predsedu EK, aby komisia prehodnotila sumu určenú na postupnú likvidáciu dvoch bohunických reaktorov. Svoju žiadosť vysvetlil konkrétnymi spoločensko-ekonomickými reáliami na Slovensku.
„Pretože nie je možné konsolidovať verejné financie, aj sa starať o podporu hospodárskeho rastu, aj vytvárať nové pracovné miesta a okrem toho ešte z vlastného rozpočtu používať finančné prostriedky na likvidáciu jadrových zariadení,“ zdôvodnil Fico svoje stanovisko.
Ďalej zdôraznil, že je legitímne, aby krajiny, ktoré museli zatvoriť svoje jadrové elektrárne z politických dôvodov, predkladali komisii svoje návrhy v tomto smere.
„Chcem povedať, že to vidím v širšom kontexte samotnej štruktúry rozpočtu EÚ a budúcej finančnej perspektívy únie,“ povedal Fico v súvislosti s nákladmi na likvidáciu reaktorov. Dodal, že hlavnou prioritou je, aby Európa podporovala rozvojové projekty a hospodársky rast, a v rámci toho sa Slovensko bude pokúšať aj o navýšenie príjmov pre likvidáciu dvoch blokov V1 „sovietskeho typu“ jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
Slovensko – rovnako ako Bulharsko a Litva, ktoré tiež odstavili svoje reaktory kvôli vstupu do EÚ – má záujem, aby únia finančne podporovala odstávku reaktorov aj v budúcom finančnom období 2014 až 2020. Tento postoj vlani v apríli podporili takisto poslanci Európskeho parlamentu a požiadali, aby sa príspevok únie na účel vyraďovania jadrových elektrární v nových členských štátoch poskytoval aj po roku 2013, keď sa súčasný finančný rámec skončí.
Zdroj: TASR, energia
Ilustračná snímka: SITA