Regulátor a SPP sa rozchádzajú v názore na výpočet ceny plynu pre domácnosti
Aktuálny strop pre ceny zemného plynu pre domácnosti, ktorý platí od 12. marca 2012, vychádza z optimistickejších predpokladov ekonomických parametrov, než aké očakávajú plynári, vyplýva z informácií, ktoré si portál energia.sk vyžiadal od Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).
„Prvým faktorom, ktorý vstupuje do výpočtu regulovanej ceny plynu, je výmenný kurz EUR/USD. Regulátor podľa nového rozhodnutia pre tento rok očakáva výmenný kurz vo výške viac ako 1,36 USD/EUR – v skutočnosti je však euro výrazne slabšie. Táto skutočnosť priamo negatívne ovplyvňuje nákupnú cenu plynu,“ konštatuje SPP v stanovisku pre energia.sk.
Za prvý štvrťrok 2012 dosiahol kurz EUR/USD maximálnu hodnotu na úrovni 1,3468, aktuálne sa pohybuje okolo úrovne necelých 1,31. Z historických dát hodnoty EUR/USD vyplýva, že kurz dosiahol 1,36 naposledy v prvej polovici novembra 2011, odkedy začala európska mena voči doláru oslabovať. Posilňovanie eura voči doláru nastalo až v januári 2012, avšak k hodnote 1,35 sa kurz priblížil len na krátky čas na konci februára.
Graf: Kurz EUR/USD v období 6. január – 6. apríl 2012 (Zdroj: XE.com)
Graf: Kurz EUR/USD v období 7. apríl 2011 – 6. apríl 2012 (Zdroj: XE.com)
„Druhý dôležitý faktor, ktorý vstupuje do vzorca, je cena ropy a ropných produktov. Tie sú v súčasnosti tiež vyššie ako regulátor predpokladal – FO (ťažký vykurovací olej) predpokladaný približne na úrovni 665 USD/mt – očakávaná hodnota je 732 USD/mt, GO (ľahký vykurovací olej) predpokladaný približne na úrovni 941 USD/mt – očakávaná hodnota je 1022 USD/mt.,“ pokračuje ďalej SPP.
Príliš optimistické predpoklady hodnôt ekonomických parametrov, ako ich zadefinovala vo svojom rozhodnutí Rada pre reguláciu, sú príčinou, pre ktorú ceny zemného plynu pre domácnosti nezohľadňujú skutočné náklady na kúpu komodity, tvrdia plynári z SPP. Firma totiž komoditu nakupuje prostredníctvom dlhodobého kontraktu, ktorý podpísala na obdobie 20 rokov so spoločnosťou Gazprom Export. Dlhodobý kontrakt definuje cenový vzorec, do ktorého ako externé parametre vstupujú kurz EUR/USD a ceny FO a GO.
Rozdielny pohľad na skladovanie zemného plynu
Okrem komoditných nákladov sa názory medzi regulátorom a Slovenským plynárenským priemyslom rozchádzajú aj v otázke potreby skladovania zemného plynu pre domácnosti. Regulačný úrad ÚRSO v pôvodnom rozhodnutí z decembra 2011, ale i Rada pre reguláciu v odvolacom konaní voči tomuto rozhodnutiu určili oprávnené náklady na skladovanie v hodnote 0,- eur. Plynári z SPP pre portál energia.sk potvrdili, že počas januára 2012, kedy Gazprom Export pre tuhé mrazy obmedzil dodávky komodity na Slovensko, odoberali domácnosti približne 50 % z podzemných zásobníkov (viac informácií k tejto téme).
Otázka za 200 mil. eur?
Súčasná regulačná prax je príčinou, pre ktorú vykazuje SPP podľa vlastných slov stratu v segmente domácností: „Nerešpektovanie zásad spravodlivej regulácie zohľadňujúcej všetky oprávnené náklady spojené s dodávkou plynu v regulovanom segmente a právo na dosiahnutie primeraného zisku má za následok vysokú stratu v regulovanom segmente domácností, ktorá za roky 2008 až 2011 dosiahla takmer 200 miliónov eur. SPP má každoročne auditované finančné údaje vo forme výkazov zisku a strát, ktoré sú zostavované samostatne aj za regulovaný segment domácností. Tieto výkazy SPP každoročne predkladá ÚRSO – z nášho pohľadu sme teda tieto straty v plnej miere vydokladovali,“ uviedli plynári pre portál energia.sk.
Naopak regulátor má na vec opačný názor. Predseda Rady pre reguláciu Jozef Holjenčík v nedávnom rozhovore pre energia.sk vyhlásil, že údajné straty spoločnosť SPP nikdy nevydokladovala: „Asi pred tromi mesiacmi som zachytil stanovisko niekoho z SPP, že straty preukázala aj správa nezávislého audítora. Správa audítora však nikdy nepreukázala náklady spojené so segmentom domácností. My sme do SPP poslali kontrolu, pričom firma mala problém preukázať striktné členenie nákladov na regulované a neregulované činnosti, teda náklady na domácnosti a náklady na ostatné aktivity. Médiá stále dokola informujú o stratách SPP, ale nikdy správu nedoplnia o našu poznámku, že firma straty nepreukázala.“ (úplné znenie rozhovoru)
Rozdielny pohľad na alokáciu nákladov
Jozef Holjenčík v rozhovore upozornil aj na nesprávne určenú alokáciu nákladov: „Predstavitelia SPP stále vychádzajú z alokácie nákladov, ktorá bola nastavená v roku 2005 a možno ešte skôr. S plnou vážnosťou však môžem povedať, že tá alokácia sa vytvorila zle, na základe nesprávnych predpokladov. Pod alokáciou sa myslí napríklad oddelenie balíka peňazí na obchodné činnosti, oddelenie balíka peňazí na skladovanie, balíka na distribúciu, prepravu a podobne, plus samozrejme náklady na komoditu. Tieto alokácie boli spravené zle.“
Plynári na margo alokácie nákladov uvádzajú, že vychádza z presne určených pravidiel: „Alokácia nákladov na segment domácností vychádza z Pravidiel pre rozvrhovanie aktív a pasív, nákladov a výnosov, ktoré sú schvaľované regulátorom každý rok. Rovnako to bolo aj pre rok 2011, kde SPP v rámci auditovaného výkazu ziskov a strát použil presne definované alokačné kľúče, podľa ktorých sa jednotlivé náklady alokujú na segment domácnosti,“ uzavrel Slovenský plynárenský priemysel v stanovisku pre energia.sk.
(c) energia.sk