Štvrtý ročník Gypsy Spirit 2012 venovaný V. Havlovi začína
Od prvého ročníka v roku 2009 napĺňa projekt Gypsy Spirit svoje ciele: prezentovať prácu a výsledky všetkých, ktorí prispievajú k zlepšeniu situácie Rómov na Slovensku; vytvoriť verejnú platformu na prezentáciu pozitívnych výsledkov a na ocenenie práce s rómskou komunitou.
V rámci štvrtého ročníka môžu byť nominovaní jednotlivci i organizácie na Ocenenia:
- pre mimovládnu organizáciu za realizáciu konkrétneho projektu zameraného na podporu a rozvoj rómskej menšiny a jeho dosiahnuté výsledky
- pre spoločnosť – firmu, ktorá podporuje projekty zamerané na sociálnu pomoc a podporu rómskej komunity
- pre mimoškolské vzdelávacie aktivity zamerané na rómske deti a mládež
- pre jednotlivca, ktorý dlhodobou prácou prispel k zlepšeniu postavenia Rómov
- Čin roka za čin, ktorý prispel k záchrane života, alebo zlepšil kvalitu života jednotlivca
- Gypsy Spirit médiá – špeciálne ocenenie pre novinára/novinárku, ktoré aj v štvrtom ročníku bude uznaním za objektívnu alebo pozitívnu informáciu o rómskej problematike na Slovensku
Základnými kritériami hodnotenia budú obdobie realizácie aktivít (dlhodobé hľadisko), dosiahnuté výsledky a ich merateľnosť, motivačný vplyv na okolie a iné projekty, jedinečnosť, originalita a kreativita riešenia – mimoriadny prínos a pozitívne vnímanie verejnosťou.
Vyhlasovateľmi 4. ročníka GYPSY SPIRIT 2012 sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC); Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity; OZ LÁČHO DROM; Národné centrum pre rovnosť príležitostí; Slovenské elektrárne, člen skupiny ENEL, generálny partner a Rádio EXPRES, partner kategórie Čin roka.
V priebehu predchádzajúcich ročníkov sa o cenenie Gypsy Spirit uchádzalo 335 mimovládnych organizácií, firiem a jednotlivcov. O víťazoch vždy rozhodovala Odborná porota a porota Čin roka. Členmi porôt boli v minulosti, napríklad aj: Václav Havel, PhDr. Sylvia Porubänová, Michael Kocáb, Andrzej Mirga, Rumyan Russinov a Jaroslav Kiska, či „Cigánska diablica“ Silvia Šarköziová, Leila Abassová, Andrej Bán, Jarmila Balážová, Miroslava Hapalová, Rena Milgrom, Eva Babitzová alebo František Godla. Minulý ročník Gypsy Spirit podporili svojou účasťou v odbornej porote Michael Kocáb, Costel Bercus, Nicholas Martyn, Zeljko Jovanovic, Katarína Mathernová a Miroslav Pollák.
Termín na podávanie prihlášok je do 31.mája 2012. Tri nominácie v každej z kategórií budú zverejnené na tlačovej konferencii dňa 26. júna 2012. Víťazi budú známi na slávnostnom odovzdávaní ocenení začiatkom októbra. Prihlášky a viac informácií o projekte nájdete na internetovej stránke www.gypsyspirit.eu.
TYRŠOVO NÁBREŽIE (11:00 – 14:00)
- Tlačová konferencia
Oficiálne vyhlásenie 4. ročníka udeľovania ocenení – Gypsy Spirit 2012.
- Kokavakere Lavutára – Sendreiovci a sólisti speváckeho zboru Čercheňora (Hviezdičky)
- Róbert Riga, umelecký kováč z Dunajskej Lužnej
- Anička Oláhova, víťazka rómskej Superstar
- Beautiful People, výstava fotografií Šymona Klimana
- Farebný svet, výstava obrázkov detí zo ŠZŠ Spišský Štiavnik
- ochutnávka tradičnej rómskej kuchyne
AUPARK (17:00 – 20:00)
- Bohémiens – pod vedením primášky Barbory Botošovej
- Kokavakere Lavutára – Sendreiovci
- Tanečný súbor Terňi voďi (Mladá duša)
Súčasťou programu budú príhovory osobností:
Miroslav POLLÁK – splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, tvorivé dielne žiakov SSOŠ v Kežmarku, Arne B. MANN – romista, Martin ŠULÍK – režisér filmu Cigáň, Ricco Šarközi – spevák, Ľubomíra SLUŠNÁ-FRANZ – prezidentka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu. Program pripravil Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v spolupráci s Asociáciou pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC).
Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) je mimovládna organizácia, ktorej poslaním je budovať porozumenie, podporovať medzinárodnú kultúrnu výmenu, prehlbovať vzdelávanie a vytvárať priestor na ďalšie pokračovanie vzájomnej komunikácie. Vo svojej vzdelávacej činnosti sa ACEC zameriava na prípravu a uplatňovanie vzdelávacích a osvetových programov pre sociálne slabé skupiny (programy zamerané na rómsku menšinu na Slovensku). ACEC aktívne pôsobí v teréne v rómskych osadách od roku 2002 a v súčasnosti realizuje projekty Zdravé komunity a Fond na vzdelávanie mladých rómskych umelcov v 42 osadách na východnom a strednom Slovensku.
Slovenské elektrárne i Enel sú partnermi významných filantropických inštitúcií. Svoju spoločenskú zodpovednosť pri podnikaní nazývajú Energiou pre krajinu – Energia pre šport, Energia pre kultúru, Energia pre vzdelanie, Energia pre prírodu a Energia pre život. Sú to sféry aktivít – energie, ktorými elektrárne podporujú aj v roku 2011 rozvoj spoločenskej zodpovednosti pri podnikaní (CSR) na Slovensku. Projekt Gypsy Spirit patrí do programu Energia pre život.
Zdroj: Slovenské elektrárne