Ak vzrastie cena silovej elektriny v Nemecku, spotrebiteľ v SR to pocíti
Nemecko podľa neho prechodom na OZE prechádza zo stabilného tzv. base load zdroja, akými sú JE, na veľmi volatilný zdroj, ktorými sú OZE. Výroba elektrickej energie z OZE totiž počas dňa kolíše, a preto by elektrická sieť mala byť prispôsobená absorbovaniu takýchto neočakávaných objemov elektriny.
„V prípade Nemecka by si to vyžadovalo posilniť najmä prepojenie medzi priemyselným juhom a na OZE bohatým severom krajiny. Keďže je toto prepojenie nedostatočné, energiu z OZE absorbujú elektrické siete susedných krajín. Pre tieto krajiny zvýšenie prísunu elektrickej energie znamená na jednej strane zvýšenie záťaže na ich prenosové sústavy a na druhej sa zvyšujú náklady na ich manažment,“ informoval.
„Okrem toho dôležitým problémom je to, že pri prenose elektrickej energie vznikajú aj prenosové straty. Čím viac energie sa prenesie sieťou, tým väčšie sú aj straty. Pre správcov prenosovej sústavy to predstavuje náklad, ktorý sa, prirodzene, bude musieť premietnuť aj do spotrebiteľských cien elektriny,“ poznamenal.
Ďalším dôležitým faktorom je podľa Hudaka to, že Nemecko zvyšuje dovoz elektrickej energie z okolitých krajín, predovšetkým z tzv. base load zdrojov. „Nakupuje tam, kde je to, prirodzene, najlacnejšie, keďže podstatou každého trhu je stretávanie sa ponuky s dopytom a prispôsobovanie ceny trhovým podmienkam. V krajinách, kde je elektrina lacnejšia, budú mať výrobcovia elektriny motiváciu predávať elektrinu tomu, kto za ňu ponúkne viac,“ dodal.
Zdroj: TASR