Tohtoročná Hodina Zeme upozornila na potrebu úspor energie
Osvetlenie sa v rámci Hodiny Zeme nevypína po celom svete naraz, ale podľa rytmu časových pásiem. Okrem zhasnutia osvetlenia sa k akcii pripojili aj jednotlivci, ktorí zotrvali v tme od pol deviatej večer miestneho času a vytrvali do pol desiatej večer.
Ilustračná snímka: Hodina Zeme – India. (Foto: SITA/AP Photo/Mustafa Quraishi)
Úplne prvou významnou stavbou, ktorá sa zahalila do tmy, bol najvyšší novozélandský mrakodrap Auckland Sky Tower. O hodinu neskôr nasledovala preslávená budova Opery v austrálskom Sydney, neskôr „zhasla“ napríklad veľká veža v Tokiu alebo Veľký čínsky múr. V 17:30 SELČ zhaslo osvetlenie najvyššej budovy sveta, dubajského mrakodrapu Burdž Chalífa.
K Hodine Zeme sa pripojila aj Európa. Do tmy sa ponorila Moskva, v Paríži vypli osvetlenie Eiffelovej veže alebo Elyzejského palácu. Vo Vatikáne sa na hodinu ponorila do tmy kupola Baziliky svätého Petra. V Berlíne zhaslo osvetlenie Brandenburskej brány a slávny monument osvetľovala žiara 5.000 modrých a zelených sviečok, ktoré ekologickí aktivisti usporiadali do tvaru Zeme.
Foto: Hodina Zeme v Nemecku. (Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber)
K celosvetovej akcii na podporu ochrany životného prostredia sa pripojil aj náš sused a Česku na hodinu vypli osvetlenie hradu Karlštejn. Vôbec prvýkrát sa akcie zúčastnila aj Praha, v ktorej zhasol žižkovský vysielač, Petřínska rozhľadňa či Tancujúci dom.
O 21:30 SELČ zhaslo osvetlenie v Londýne, kde sa do tmy ponoril Buckinghamský palác, Tower Bridge a Big Ben.
Foto: Hodina Zeme vo Veľkej Británii. (Zdroj: SITA/AP Photo/PA, Lewis Whyld)
Kampaň sa zrodila v roku 2007 v Austrálii, kde bola len iniciatívou jedného mesta. Vďaka aktivite ekológov sa však akcie prostredníctvom sociálnych sietí rozšírila do celého sveta. Podľa organizátora kampane, Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), je Hodina Zeme najväčším prejavom svetovej podpory boja proti znečisteniu planéty plynmi so skleníkovým efektom.
Vlani sa do akcie podľa WWF zapojilo 5.251 miest a 1,8 miliardy ľudí v 135 krajinách. Do tohtoročného šiesteho ročníka sa zapojili niekoľko ďalších krajín ako Líbya alebo Irak, ale aj Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorej posádka sledovala vlnu vypínania svetla z obežnej dráhy Zeme. WWF predpokladá, že sa k akcii pripojilo celkom takmer 6.500 miest a obcí sveta.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka: SITA/AP Photo