V Japonsku momentálne funguje len jeden jadrový reaktor
Posledný fungujúci reaktor na severojaponskom ostrove Hokkaidó by mal byť vyradený z prevádzky z dôvodov pravidelnej údržby začiatkom mája a podľa agentúry AP sa tým zvyšuje pravdepodobnosť, že v priebehu horúcich letných mesiacov, kedy sa v Japonsku vo veľkej miere používa klimatizácia a rastie spotreba elektriny, bude Japonsko trápiť nedostatok elektrickej energie.
Nová odstávka sa od dnešného rána týka reaktora číslo 6 v komplexe Kašiwazaki-Kariwa, ktorý je najväčšou jadrovou elektrárňou na súostroví. Túto elektráreň prevádzkuje firma TEPCO, ktorá je rovnako prevádzkovateľom jadrového zariadenia Fukušima, kde po atómovej katastrofe uniklo rádioaktívne žiarenie.
Japonské reaktory sa každých 13 mesiacov odstavujú k pravidelnej kontrole. Vzhľadom k zvýšeným obavám z jadrovej havárie po kríze vo Fukušime nebol žiadny z reaktorov odstavených k údržbe po minuloročnom zemetrasení znova uvedený do prevádzky. Časový plán pre obnovu fungovania japonských jadrových elektrární je nejasný.
Japonská vláda chce obnoviť činnosť reaktorov, ako náhle prejdú záťažovými testami. Záťažové testy sa uskutočňujú bežne v rôznych európskych krajinách a ich cieľom je posúdiť, nakoľko je elektráreň schopná vydržať zemetrasenie, tsunami, búrku a ďalšie krízové situácie. K obnove prevádzky musia ale dať súhlas tiež miestne úrady, ktoré sa však pod tlakom verejnosti zdráhajú.
Pred katastrofou v atómovej elektrárni Fukušima, ktorá bola najväčším svetovým jadrovým nešťastím za posledných 25 rokov, bolo v Japonsko v dodávkach energie závislé z jednej tretiny na atómových elektrárňach.
Japonský premiér Jošihiko Noda sľúbil znížiť závislosť Japonska na jadrovej energii a chystá sa do leta pripraviť novú energetickú politiku. Zatiaľ sa Japonsko spolieha na tepelné elektrárne a zaviedlo tiež prísne obmedzovanie spotreby energie.
ČTK, energia