Nemecký solárny priemysel chce zmierniť obmedzenie podpory fotovoltaiky
Plán ministerstiev hospodárstva a životného prostredia počíta so znížením garantovaných výkupných cien o 20 až 30 %, podľa veľkosti a druhu zariadení. Táto cena by ešte potom mala každý mesiac klesať asi o jedno percento. Majitelia solárnych elektrární by navyše nedostávali túto dotovanú cenu za celú produkciu, ale časť by museli sami spotrebovávať alebo predávať na burze za trhovú cenu, ktorá je výrazne nižšia.
Fotovoltaici hovoria o úpadku celého odvetvia
„Ak to prejde v tej podobe, ako je to teraz, máme tu v priebehu niekoľkých mesiacov skrátenie podpory pre nové elektrárne až o 40 %. V posledných troch rokoch už bola znížená na polovicu,“ vypočítal na stretnutí so zahraničnými novinármi šéf Spolkového zväzu solárneho priemyslu (BSW) Carsten Körnig. Nemeckí výrobcovia solárnych modulov museli podľa neho kvôli nedávnemu obmedzovaniu subvencií už výrazne znížiť ich cenu, aby zostali pre zákazníkov atraktívni.
BSW odhadol, že ďalšie takéto razantné obmedzenie povedie k zrúteniu 75% trhu s fotovoltaikou v Nemecku. Iní kritici varujú, že mu za obeť padne 30 až 40 % pracovných miest v solárnom odvetví, ktoré v Spolkovej republike – svetovej jednotke vo výrobe elektriny zo slnka – priamo i nepriamo zamestnáva 135.000 ľudí.
Vláda argumentuje zreálnením výšky štátnej podpory
Nemecká vláda a iné priemyselné zväzy výhradám solárnej branže oponujú. Nové opatrenie má podľa kabinetu priblížiť výšku štátnej podpory klesajúcim cenám fotovoltaických modulov, ktoré sú dôsledkom prenikania lacnejších čínskych výrobkov na nemecký trh. Vďaka tomu pribudlo v posledných dvoch rokoch vždy zhruba 7.500 MW inštalovaného výkonu solárnych elektrární a to je podľa vlády výrazne viac, než s čím počíta energetický plán krajiny.
„Nemecká vláda vo svojom energetickom koncepte označila za zmysluplný tzv. koridor prístavby fotovoltaiky 2.500 až 3.500 MW ročne a tento cieľ tiež sleduje. Preto sme prišli s týmito zmenami, aby sme to prispôsobili primeranej úrovni,“ tvrdí štátny tajomník ministerstva hospodárstva Stefan Kapferer.
BSW: Vládne opatrenie by malo viac kopírovať vývoj na trhu
BSW, ktorý podľa svojich údajov zastrešuje 900 firiem podnikajúcich v solárnom odvetví, sa obmedzovaniu štátnej podpory nebráni, nie však v tomto rozsahu. Zväz uprednostňuje, aby vládne opatrenie viac kopírovalo vývoj na trhu. „Či trh poklesol alebo rástol a podľa toho dotácie buď silnejšie obmedziť alebo ak by sa zistilo, že sa trh zrútil a elektrárne sa už nevyplácajú, tak aby sme mohli dotácie znova zvýšiť,“ uviedol Körnig.
Odmieta tak razantné zníženie výkupných cien u stredne veľkých strešných inštalácií a veľkých elektrární na voľných plochách, ktorých sa má chystané opatrenie dotknúť najciteľnejšie. Nepáči sa mu ani plánovaná povinnosť majiteľov nových solárnych parkov, aby sami predávali alebo spotrebovali 10 % vyprodukovanej elektriny.
„Ak ich človek postaví na zelenej lúke, tak tam nemá žiadneho priameho odberateľa a sami to nemôžete spotrebovať,“ vysvetlil Körnig. Na burze podľa neho producent dostane za kilowatthodinu 5 eurocentov, výroba prúdu z veľkých elektrární sa ale musí dotovať 15 eurocentami, aby bola rentabilná.
„Je to nefunkčný návrh,“ tvrdí šéf BSW a dúfa, že sa tieto pasáže podarí v priebehu parlamentného prejednávania z návrhu odstrániť. Nádej mu dáva i tlak niektorých spolkových krajín predovšetkým z juhu a východu SRN, kde je solárne odvetvie najrozvinutejšie a ktoré sa obáva dopadov naň. Vládna koalícia preto už údajne súhlasila so zmäkčením niektorých opatrení i s úpravami platnosti. Nie je preto isté, že novela začne platiť od 1. apríla, ako sa doteraz rátalo. Definitívne jasno by malo byť nasledujúci týždeň, keď by novú normu mali schvaľovať poslanci.
ČTK, energia