Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricky stlp - zospodu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Julian Povey (licencia Creative Commons)
21. marca 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Libor Kozubík: Čo je smartgrid?

Koncepcia dnešnej prenosovej a distribučnej sústavy odráža dobu, kedy bývala energia relatívne lacná a dosahy na životné prostredie sa nevnímali ako podstatné. Koncepcia elektroenergetiky priamo nabádala k tomu, aby bola centralizovane riadená, pretože k jej fungovaniu bol k dispozícii pomerne malý počet relatívne veľkých energetických zdrojov.

Ako energetici sa pravdepodobne zhodneme, že súčasná elektrizačná sústava Slovenskej republiky je historicky navrhnutá tak, aby distribuovala elektrický výkon iba jednosmerne, a to od veľkých zdrojov ku konečným užívateľom všetkých kategórií. Nebola navrhnutá a ani nepočíta s tým, aby bolo možné dynamicky, na globálnej úrovni, riadiť dopyt konečných zákazníkov a ponuku všetkých typov zdrojov. A to od veľkých elektrární až po malé distribuované zdroje, či prípadne v možnosti vytvárania mikrogridov alebo dynamického vzniku ostrovných prevádzok.

Z globálneho pohľadu vykazujú elektrizačnej sústavy nízku alebo takmer žiadnu mieru inteligencie, ktorá by umožňovala monitorovať toky elektrickej energie a vyrovnávať zaťaženie v rámci siete. Je teda otázkou na zamyslenie, či môžeme naše elektrizačné sústavy urobiť múdre, teda Smart (či skôr inteligentné) tak, že ich budeme riadiť ako komplexné systémy.

V dnešnej dobe je teoreticky možné ovládať takmer všetky technické zariadenia v sieti, a to doslova od elektromeru v domácnostiach, cez odpínače, odpojovače a ďalšie prvky elektrických staníc a vedení, až po parametre výrobných blokov.

Inteligentný energetický systém potom z hľadiska toku informácií oveľa viac pripomína globálnu prepojenú informačnú sieť než tradičnú elektrizačnú sústavu. V takomto systéme, z hľadiska stability siete, môžu byť ľahšie prevádzkované distribuované energetické zdroje, vrátane tých šetrných k životnému prostrediu ako je napríklad fotovoltaika či vietor.

Všetky technické prostriedky prepojené takýmto systémom generujú širokú škálu nových údajov. Analýza týchto nových dát, ktoré popisujú aktuálny stav sústavy, umožňuje získať nový uhol pohľadu na elektrizačnú sústavu ako takú a skrátiť reakčný čas potrebný pre rozhodovanie pri riadení siete v reálnom čase.

Informácie získané analýzou dát vytvárajú tiež nové možnosti v oblasti úspor energie, kedy koncoví spotrebitelia, domácnosti aj podniky môžu lepšie rozhodovať o svojej spotrebe energie. Vzhľadom na nové možnosti riadenia sústavy môžu múdre siete resp. inteligentné automatické riadiace systémy napomôcť dokonca aj znížiť cenu energie pre koncového spotrebiteľa (úspora systémových služieb a regulačnej energie).

Efektívne automatizované riadenie prevádzky energetických systémov je bezpochyby znakom ich inteligencie, ktorá vedie k efektívnejšej, spoľahlivejšej a vo finále múdrejšej dodávke elektrickej energie koncovému spotrebiteľovi.

Libor Kozubík

Autor je konzultantom spoločnosti IBM.

Pozn. redakcie: Názor Libora Kozubíka je druhým zo štvorice názorov, ktoré portál energia.sk publikuje tento týždeň k téme smartgrid-u. V nasledujúcich dňoch publikujeme názory i ostatných účastníkov nedávnej odbornej diskusie „Smart grid – ako ďalej?“, ktorej úplný záznam je dostupný na tejto linke.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.