Česko: Bez štátnych dotácií opadá záujem o kotly
Najväčší dopyt je po oceľových kotloch na pevné palivá s výkonom do 50 kW. Predvlani sa ich predalo viac než 16.000, vlani sa odbyt znížil. Klesol tiež predaj liatinových kotlov. Záujem je stále o kotle na biomasu, kvôli pozastaveným dotáciám už nevykazuje taký rast ako v minulosti. Predaj domácich krbov na drevo sa za posledné štyri roky pohybuje okolo 20.000 kusov ročne.
Trh s tepelnou technikou do budúcnosti výrazne ovplyvní legislatíva, ktorá sa snaží znížiť škodlivé emisie. Senát v minulom týždni rozhodol o zachovaní povinnej revízie kotlov na tuhé palivá, ktoré užívatelia budú musieť podľa nového zákona a ochrane ovzdušia podstúpiť každé dva roky. Revízia má stáť asi 800 až 1.000 českých korún (32,61 EUR až 40,76 EUR).
„Z hľadiska zlepšenia ovzdušia sú kontroly kotlov veľmi potrebné,“ informoval sekretár APTT Josef Žďárský. Prvú revíziu by mali ľudia podstúpiť najneskôr do roku 2016 pod hrozbou pokuty až 20.000 českých korún (815,2 EUR).
Podľa Žďárskeho môže povinná výmena kotlov priniesť problémy. Zákon počíta s tým, že do 1. septembra 2022 si ľudia budú môcť nechať vymeniť zastarané kotly pre ústredné vykurovanie za nové, ktoré by spĺňali tretiu emisnú triedu. Nové kotly však môžu stáť až 80.000 českých korún (3.260 EUR).
Vzhľadom k tomu, že uhlím kúria často sociálne slabé skupiny obyvateľstva, výmena starých kotlov za nové sa podľa Žďárskeho nezaobíde bez dotácií. Ministerstvo životného prostredia ČR chce na energetické a ekologické úspory v domácnostiach znova zaviesť dotácie z prostriedkov predaných emisných povoleniek. Zatiaľ ale nie je jasné, akú presne budú mať formu. Povinná výmena kotlov sa môže týkať desaťtisícov domácností.
ČTK, energia