František Pecho: Čo je smartgrid?
Sprístupnenie údajov je možné v počítači, v špeciálnom zariadení, ktoré dodávajú niektorí výrobcovia inteligentných elektromerov, ale teoreticky je možné využiť aj napríklad káblovú televíziu. Vzhľadom na rozšírenie mobilných telefónov na Slovensku je predpoklad, že mobil bude najčastejšie využívaná možnosť. Spoločnosť SSE už ponúka službu WebSSErvis.
Ak je vybudovaný diaľkový odpočet z elektromeru, tak je možné komunikačnú cestu využiť aj pre iné odpočty. Napríklad odpočet vody, plynu, tepla, ale aj diaľkový dohľad nad bezpečnosťou objektu. Dodávatelia elektriny môžu riešiť cez komunikačnú cestu aktuálnu ponuku lacnejšej elektriny, či vyhľadávať čierny odber, odpájať neplatičov, vyhodnocovať straty, kontrolovať kvalitu dodávanej elektriny, sledovať rezervy v sieti pre lepšie využitie prenosovej kapacity siete.
Smartgrid však otvára dvere aj pre účely, o ktorých ani nesnívame. Napríklad diaľkové ovládanie spotrebičov. Povedzme tesne pred príchodom do domu zapnúť vonkajšie osvetlenie či kávovar, alebo prepnúť kúrenie. Pripojiť inteligentnú chladničku, ktorá skontroluje svoj obsah a chýbajúce potraviny sama objedná u dodávateľa cez internet. Na čo všetko sa nový fenomén dá využiť, je potrebné ešte objaviť. Preto v krajinách, kde je smartgrid rozvinutý, existujú inštitúcie, ktoré sa zaoberajú prieskumom jeho možností.
Smartgrid buduje celá EÚ a zaostávať by sme nemali ani my. Otázka neznie či smartgrid „áno“ alebo „nie“. Problém sa orientuje na otázky, „kedy“ a „kto“ to zaplatí. Na prvú je správna odpoveď „čo najskôr“, horšie je to s druhou. Základnú funkciu, ktorou je diaľkový odpočet, by mali zaplatiť distribučné spoločnosti, ktoré majú zákonnú povinnosť zabezpečiť meranie v svojej sieti. Cena elektromeru s jednotkou pre diaľkový odpočet nie je až tak veľmi rozdielna od ceny moderného elektromeru bez nej. Získa sa tak výhoda rýchlej fakturácie a prehľadu o aktuálnom odbere pre účely analýz distribučných spoločností, vyhľadávanie čiernych odberateľov a podobne. Ostatné služby závisia od priania odberateľa, ktorý by si mal za ne zaplatiť formou príplatku.
Prečo smartgrid u nás spí? Okrem potreby financovania existuje len minimálna podpora, ktorá vyplýva z legislatívy. Je potrebné upraviť legislatívne prostredie tak, aby podporovalo rozvoj smartgridu. V krajinách, kde sa smartgrid už rozvíja, tam smeruje vývoj energetiky do nových dimenzií. Predstava o energetike budúcnosti smeruje k obrovskému rozvoju obnoviteľných zdrojov. Smartgrid v takom rozvoji zohráva významnú rolu. Pokusne sa vytvárajú aglomerácie, ktoré by mali byť bezkarbónové a do značnej miery aj sebestačné v zásobovaní energiami. To predpokladá inteligentné nakladanie s energiami a aj rozvoj skladovania prebytkov v danej lokalite. Vývoj smeruje k riadeniu výroby z OZE a spájaniu zdrojov s veľkou fluktuáciou výroby, akými sú veterné a fotovoltické zdroje, s veľkokapacitnými batériami, ktoré dokážu absorbovať niekoľkohodinovú výrobu priamo v blízkosti zdroja. Takto uložená elektrina sa spotrebuje v čase, kedy je odber vyšší než výroba.
Ak dnes smartgrid zablokujeme, o to väčšie problémy budeme mať v budúcnosti. Radšej hľadajme cesty, ako ho čo najskôr dostať do života, a nehľadajme dôvody pre odklad jeho budovania.
František Pecho
Autor je riaditeľom Slovenského elektroenergetického dispečingu (SED), ktorý funguje pod Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou, a.s. (SEPS).
Pozn. redakcie: Názor Františka Pecha je prvým zo štvorice názorov, ktoré portál energia.sk publikuje tento týždeň k téme smartgrid-u. V nasledujúcich dňoch publikujeme názory i ostatných účastníkov nedávnej odbornej diskusie „Smart grid – ako ďalej?“, ktorej úplný záznam je dostupný na tejto linke.
(c) energia.sk