Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Japonský premiér Jošihiko Noda
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Japonský premiér Jošihiko Noda. Foto: SITA/AP Photo/Koji Sasahara
5. marca 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonský premiér: Za jadrovú katastrofu nie je zodpovedný nikto konkrétny

Foto: Jadrová elektráreň Fukušima (Zdroj: SITA/AP Photo)

Silné zemetrasenie o sile deviatich stupňov Richterovej stupnice a následná vlna cunami vlani v marci zničili elektráreň Fukušima na severovýchode krajiny. Zo zariadenia uniklo väčšie množstvo rádioaktivity, čo z havárie elektrárne urobilo najväčšiu jadrovú katastrofu od apríla 1986, kedy explodovala elektráreň v ukrajinskom Černobyle.

Foto: Japonská elektráreň Fukušima rok po katastrofe (Zdroj: SITA/AP Photo/Yoshikazu Tsuno)

„Aj keď vedci varovali pred rizikom mohutných vĺn, elektráreň a zodpovední činitelia urobili len málo pre zabezpečenie generátorov,“ povedal premiér novinárom niekoľko dní pred výročím katastrofy z 11. marca minulého roka, ktorá stála životy takmer 20.000 ľudí a únik radiácie do okolia si vyžiadal evakuáciu až 100.000 ľudí.

„Nikto nenesie osobitnú trestnú zodpovednosť za nehodu vyvolanú zemetrasením a vlnami cunami, ale všetci by mali zdieľať bolesť,“ konštatoval premiér.

Foto: Meranie radiácie pri jadrovej elektrárni Fukušima. (Zdroj: SITA/AP Photo/Kimimasa Mayama)

Noda uviedol, že Japonsko si vzalo a stále si berie ponaučenie z tragédie. Jedným z nich je napríklad nestavať zdroje energie na miestach ohrozených cunami. Potvrdil, že Japonsko teraz diverzifikuje svoje energetické zdroje, ale nezaväzuje sa vzdania sa jadrovej energie. „Musíme uvažovať o najlepšej kombinácii energií a budovať zo strednodobého a dlhodobého hľadiska spoločnosť, ktorá nebude s touto energiou počítať,“ cituje jeho slová agentúra AFP.

Rekonštrukcia bude podľa neho pokračovať „intenzívne“ päť rokov a mala by byť dokončená do desiatich rokov.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.