Česko chce urýchliť výstavbu elektrických sietí
„V koncepcii chceme zrýchliť proces výstavby elektrických sietí. Momentálne teraz stavba trvá 10 až 12 rokov, čo neumožňuje rýchlu reakciu na vzniknuté problémy,“ uviedol minister. Česká prenosová sústava je zaťažená tokmi z Nemecka predovšetkým pri vysokom výkone veterných elektrární na jeho severe.
V nedeľu (19.2.) boli toky z Nemecka na rekordných 2000 MWh, uviedol český vyslanec pre energetickú bezpečnosť Václav Bartuška. Ak sa podľa neho budú toky ďalej stupňovať, nie je podľa neho v budúcnosti vylúčený ani takzvaný black-out, teda masový výpadok prúdu.
Hrozbu totálneho výpadku elektriny pre nemecké toky elektriny z veterných zdrojov nedávno poprel generálny riaditeľ sústavy ČEPS Vladimír Tošovský. Prevádzkovateľ prenosovej sústavy teraz nepočíta s výstavbou transformátorov na hraniciach s Nemeckom. Ich stavba by si podľa Tošovského vyžiadala investíciu dvoch miliárd českých korún a trvala by niekoľko rokov.
Česko chce v najbližších rokoch investovať do posilnenia tuzemskej prenosovej siete dve miliardy eur (zhruba 50 miliárd českých korún).
Nová energetická koncepcia českej republiky má byť hotová do 30. júna. Vláda ju mala pôvodne posúdiť do konca minulého roka. Pôvodný návrh ale podľa Kubu nestál na reálnych základoch. „Nemôžeme plánovať až do roku 2050, to je rovnaké, ako keby sme v roku 1962 plánovali dnešok,“ poznamenal šéf MPO. Nová koncepcia má podľa neho vychádzať z tuzemských surovinových zdrojov a má podporiť konkurencieschopnosť krajiny. Okrem iného bude zahŕňať aj dostavbu jadrových blokov v Temelíne a predĺženie životnosti atómovej elektrárne v Dukovanoch. Tam nevylučuje ani výstavbu ďalšieho bloku.
Zdroj: ČTK, energia